Karga 500 dönüm araziyi yaktı

Batman'ın Berişi İlçesi'nde yüksek gerilim hattına çarpan karganın neden olduğu anız yangınında, 500 dönümlük ormanlık alan kül oldu.

Karga 500 dönüm araziyi yaktı
- A +

 

İtfaiye ekipleri ve emniyet TOMA araçlarıyla müdahale edilen alevler 3 saatte kontrol altına alınabildi.

Beşiri İlçesi girişinde bulunan Raşit Zengin Hatıra Ormanı'nda dün gece bir karganın yüksek gerilim hattı teline çarpması ve tellerin kısa devre yapması ile birlikte kıvılcımlar yangına yol açtı. Anızların tutuşması ile başlayan yangın daha sonra ormana sıçradı. Çam ile fıstık ağaçlarının da bulunduğu 500 dönümlük alan alevler içinde kaldı. Belediye itfaiye, Özel İdare, Orman İşletme Müdürlüğü, TPAO ve emniyetin TOMA araçları ve Jandarma ekiplerinin müdahalesiyle alevler 3 saatte kontrol altına alınabildi. İlçe sakinlerinden Bayram Özel, 30 yıl önce ilçe sakinlerinin Kira Dağı Vadisi'ne kazandırdığı ormanlık alaınn bir kıvılcımla yok olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Tarladaki anızdan başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. İlçemizin tek piknik alanı olan ormanın büyük bölümü yandı. Yüzlerce fıstık ağacı ve çam yok oldu. Ayrıca topraktaki canlılar da zarar gördü. Yüksek gerilim hatlarından görünmez bir vaka ormanımızı kül etti."

Beşiri Kaymakamı Ayşe Şeyda Çağlar, Belediye Başkanı Mustafa Öztürk ve ilçe yöneticileri, yangına müdahalede bulunan itfaiye ekiplerini yönlendirdi. İş-Kur'un görevlendirdiği orman bekçilerinin görev yapmadığını belirten Beşiri'nin İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut, şöyle konuştu:

"İş-Kur'un ormanlarda çalıştırdığı orman bekçileri maalesef görevlerinin başında değil. Eğer, o görevliler ormanda olsaydı belki de bu kadar tahribat yaşanmayacaktı. Koca bir orman ihmalkarlık yüzünden belkide yok oldu."

Yorum Ekle

İlgili Haberler