Kardeşlerden birine 40 yıl hapis, diğerine beraat

Eskişehir'de trafikte çıkan kavgada Selim Sarı ve Yalçın Çalışkan'ı bıçaklayarak adam öldürme suçundan yargılanan Hakan Kumaş(20), 40 yıl hapis cezasına mahkum edilirken, ağabeyi Okan Kumaş(28) ise beraat etti.

Kardeşlerden birine 40 yıl hapis, diğerine beraat
- A +

 

Olay geçen 25 Ocak'ta Yeşiltepe Mahallesi Bilgeç Caddesi'nde meydana geldi. Elektrikçi Yalçın Çalışkan, park ettiği minibüsünün aynasına koluyla çarpan Hakan Kumaş ve ağabeyi Okan Kumaş ile tartıştı. Tartışma kavgaya dönüşürken, 2 kardeş, Yalçın Çalışkan ve yanında bulunan kaynakçı arkadaşı Selami Sarı'yı bıçaklayarak kaçtı. 2 çocuk babası Selami Sarı ile 1 çocuk babası Yalçın Çalışkan, hastaneye kaldırılırken yolda yaşamlarını yitirdi.

Polis, çevredeki ev ve işyerlerinin güvenlik kamerası görüntülerinden olayının sanığı 2 kardeşin kimliğini belirledi. Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet, Gasp ve Kayıp Şahıslar Bürosu ekipleri, Hakan Kumaş ile ağabeyi Orhan Kumaş'ı 7 Şubat 2015 tarihinde Kocaeli'nde yakaladı. Eskişehir'e getirilen 2 kardeş çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Eskişehir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmada kendini savunan Okan Kumaş, "Bir arkadaşımın evinde alkol almıştık. Daha sonra kardeşimle birlikte eve giderken kolum park halindeki minibüsün aynasına çarptı. Ayna kırılmadı. O sırada yanımıza gelin bir kişi kolumu tutarak aynaya niye vurduğumuzu sorup küfür etti. Aynada bir şey olmadığını söyledim. Birlikte aynaya baktık, bir zarar yoktu. Kolumdan kahvenin önüne götürdü. Kendisine bir zararı var ise karşılamayı teklif ettim ve cüzdanımı çıkarttım ve özür diledim. İçtiği sigarayı kardeşimin üzerine attı. Kardeşime vurdu, bana kafa attı. Ben yere düştüm ve kafam betona çarptı. Kendime geldiğimde kardeşim Hakan ile olay yerinden kaçtık. Şahısların öldüğünü ertesi gün televizyondan öğrendik. Kardeşime teslim olmamızı söyledim. Annemiz hastanede yattığı için taburcu olmasından sonra teslim olmaya karar vermiştik. Ancak güvenlik kameralarından kimliğimizi tespit etmişler" diye konuştu.

Kendilerine önce karşı tarafın bıçak çektiğini öne süren Hakan Kumaş ise ifadesinde "Ağabeyim yere düşüp baygınlık geçirdiği sırada karşı tarafta bıçak gördüm. Korku ile bıçağı almaya çalıştım. Yere yuvarlandık. Diğer kişi üzerime saldırdığından yanımda taşıdığım bıçağı çıkarttım. Bıçağı rastgele salladım. Gözüm kararmıştı, ne oldu anlamadım. Öldürme kastım yoktu, kendimi korumak istedim" dedi.

Mahkeme sanıklardan Hakan Kumaş'ı, Yalçın Çalışkan'ı öldürmek suçundan önce ömür boyu hapis cezasına çarptırdı, daha sonra haksız tahrik nedeniyle cezayı 15 yıla indirdi. Heyet, Hakan Kumaş'ı Selami Sarı'yı öldürmek suçundan da önce ömür boyu daha sonra da 25 yıl hapis cezası verdi. Hakan Kumaş'ı toplam 40 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, ağabey Okan Kumaş'ın ise beraatine karar verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler