Kardeşinin karaciğeri hayat verdi

KAZAKİSTAN'da yaşayan ve kendisine 1995 yılında 'Karaciğer yetmezliği' tanısı konulan 44 yaşındaki Gülnara Vısserıyev'e Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, kız kardeşi Gulshan Kıtıyadze’den karaciğer nakli yapıldı.

Kardeşinin karaciğeri hayat verdi
- A +

 

Kazakistan'da 20 yıldır karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören Gülnara Vısserıyev’in ağrıları 6 ay önce artmaya başladı. Bunun üzerine doktorlar Vısserıyev’e karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Kazakistan hastanelerinde bu tür nakillerin mümkün olmadığını öğrenen Gülnara Vısserıyev’e Türkiye’ye gitmesi tavsiye edildi. Bunun üzerine 3 çocuk annesi Gülnara ile eşi Dılshod Vısserıyev akrabalarının bulunduğu Bursa’ya geldi.

TAHLİLE 70 BİN, NAKİLE 300 BİN İSTEDİLER

Bursa’daki yakınlarının yanına yerleşen Gülnara Vısserıyev eşi Dılshod Vısserıyev ile gittiği özel bir hastanede muayene oldu. Yapılan tahliler sonucu kendisinden 70 bin TL alındığı öne süren Gülnara Vısserıyev, karaciğer nakli için 300 bin TL gerektiğini öğrenince tahlil parasını ödeyip hastaneden ayrıldı.

Bunun üzerine aile Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun yanına gidip kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Özel hastanenin ücret farkını öğrenen Karaloğlu, UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Koordinatör Sorumlusu Sahriye Keskin’i arayarak hastaya yardımcı olunmasını istedi.

NAKİL 85 BİN LİRAYA YAPILDI

Gittikleri UÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziya Dündar ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Organ Nakil Merkez Müdürü olan Prof. Dr. Ekrem Kaya tarafından muayene edilen Gülnara Vısserıyev'e karaciğer naklinin şart olduğu bununda yaklaşık 85 bin TL'ye mal olacağı söylendi. Bunun üzerine Gülnara Vısserıyev, ülkesinde hemşire olarak görev yapan kız kardeşi Gulshan Kıtıyadze'den alınan nakil ile sağlığına kavuştu.

Hastanın durumunun çok iyi olduğunu önümüzdeki günlerde taburcu edileceğini söyleyen Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Organ Nakil Merkez Müdürü olan Prof. Dr. Ekrem Kaya, son bir yıl içersinde kendilerine gelen yabancı hasta sayısında büyük bir artış gözlendiğini söyledi. Hastanelerinin özellikle böbrek ve karaciğer naklinde ileri derece gelişme kaydedildiğini söyleyen Kaya, bunda fiyatlarının uygun olmasınınde etken olduğunu kaydetti.

Verdiği karaciğeri ile ablasını hayata bağlayan Gulshan Kızıyadze, "Onun acı çekmesi beni çok üzüyordu. Şu anda dünyanın en mutlu insanlarından biri de benim" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler