Karada deniz otobüsü!

İznik Gölü'nde, Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple Gemlik Körfezi'nden özel bir araç ile taşınarak ilçeye getirilmek üzere yola çıktı.

Karada deniz otobüsü!
- A +

 

İznik Gölü'ne getirilmek üzere SPMT adı verilen hidrolik modüler dorseye yüklenen gemi, saat 03:00'de Gemlik'ten hareket etti. 155 yolcu kapasiteli, 8,5 metre yükseklik, 7,5 metre genişlik ve 30 metre uzunluğundaki geminin taşınması sırasında Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi Belediyesi, polis, asker, UEDAŞ ve taşıma firmasından yaklaşık 100 personel görev aldı.

- Saatte 10 kilometre hızla götürüldü

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 'BUDO' tarafından işletilecek geminin taşınması için bir işletme tarafından hazırlanan özel araç saatte maksimum 10 kilometre hızla yol aldı. 10 günlük ön hazırlık çalışmasının yapıldığı Gemlik Körfezi'nden araca yüklenen gemiyi taşıyan araç, toplamda 96 lastikli ve 12 akstan oluşuyor.

- Karayolunda gemi

Geminin sabaha karşı ana yola ulaşmasından sonra ise ilginç görüntüler oluştu. Ana yola çıktıktan sonra trafik ekipleri Bursa-Yalova karayolunu trafiğe kapatırken, uzun araç kuyruklarının oluşması ile gemiyi taşıyan araç zaman zaman yol kenarına geçerek araç trafiğine yol verdi.

- 8 saatte 12 kilometre yol 

Akşemsettin Gemisini taşıyan araç saat 11.00 sıralarında Orhangazi'ye bağlı Gemiç Mahallesi'ne Gemi bu güzergahtan devam edip, İznik Gölü Orhangazi sahiline ulaştırılacak. Daha sonra burada yapılacak törenle suya indirilecek.

"AKŞEMSETTİN GEMİSİ" İZNİK GÖLÜ'NE İNDİRİLDİ

İznik Gölü'nde Orhangazi-İznik arasında sefer yapmak üzere 100 kişilik ekiple Gemlik Körfezi'nden özel bir araçla taşınarak karayolundan ilçeye getirilen "Akşemsettin Gemisi", 700 tonluk vinçle göle indirildi.

SPMT adı verilen hidrolik modüler dorseye yüklenen geminin, Gemlik'ten İznik Gölü Gölyaka sahiline kadar olan nakli yaklaşık 12 saat sürdü. Geminin taşıma işini yürüten Aydın Vinç Denizcilik Vinç ve Liman İşletmeciliği A.Ş'ye ait 700 tonluk vinç, yaklaşık 1 saat süren çalışma sonucu halatlarla bağlanan gemiyi kaldırarak göle bıraktı.

Göl kenarına gelen Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü İsmail Özbey ve AK Partili yöneticilerden oluşan heyet, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği gemi, daha sonra göle açıldı.

155 yolcu kapasiteli, 8,5 metre yükseklik, 7,5 metre genişlik ve 30 metre uzunluğundaki geminin Orhangazi ve İznik'teki iskele çalışmalarının tamamlanmasının ardından yolcu taşımacılığına başlayacağı bildirildi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler