Karacabey, kuş fotoğrafçılarının akınına uğrayacak

'“Trakuş 2015 Bahar Kampı', Türkiye’nin dört bir yanından gelecek kuş fotoğrafçıları, gözlemciler ve doğa bilimcileri ağırlayacak.

Karacabey, kuş fotoğrafçılarının akınına uğrayacak
- A +

 

BURSA’nın Karacabey İlçesi’nde belediye ve trakus.org işbirliği ile 16-20 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek '“Trakuş 2015 Bahar Kampı', Türkiye’nin dört bir yanından gelecek kuş fotoğrafçıları, gözlemciler ve doğa bilimcileri ağırlayacak.

Geçen yıl Osmaniye’de gerçekleştirilen ve her sene Türkiye’nin önemli türlerini içerisinde barındıran doğal alanlarında gerçekleştirilen 'Geleneksel Trakuş Kampı' bu faaliyet ile üyelerine yeni habitatları tanıtıyor. Karacabey Belediyesi’nin girişimleri sonucu 2015 kampı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2'nci Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle Karacabey Longozunda gerçekleştirilecek.

Kampın ilk ayağı, 14 Mayıs'ta Türkiye’nin Tüm Kuşları Fotoğraf Sergisi ile başlayacak. Kent Meydanı Kültür Evi’nde açılacak. Sergi 4 gün boyunca vatandaşların beğenisine ücretsiz sunulacak. Sergi Türkiye’deki 482 kuş türünü fotoğraflarla anlatıyor. 14 Mayıs – 20 Mayıs tarihlerinde açık kalacak serginin ilgi görmesi bekleniyor.

Ayın 15’inden itibaren ise Karacabey Longozunda belirlenen kamp alanı Türkiye’nin farklı bölgelerinden kuş gözlemcileri, kuş bilimcileri, kuş fotoğrafçıları, eğitmenler, belgesel yapımcıları ve doğa fotoğrafçılarını ağırlayacak. 4 gün boyunca Trakuş üyeleri Karacabey’in Longoz Ormanları başta olmak üzere tüm önemli noktalarında, belirlenen parkurlarda tür keşfine çıkacak.

Ayrıca, Karacabey sınırları içerisinde Trakuş üyelerinin gerçekleştireceği tür yarışması düzenlenecek. Bu sayede ilçe sınırları içerisinde yaşayan en has kuş türünün tespit edilmesi planlanıyor.

KARACABEYLİ MİNİKLER DE KAMPTA

Program kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen 'Hayatımızdaki Kuşlar' konulu resim yarışması ise ilçedeki tüm 1, 2 ve 3’üncü sınıflar arasında organize edildi. Yarışmada ilk 10’a giren toplam 30 öğrenci kamp alanında düzenlenecek ödül törenine katılarak kuş gözlemciliği ile ilgili çeşitli ödülleri usta fotoğrafçı ve gözlemcilerin elinde alacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler