'Kapıyı kapalı tutmak anlayışı doğru değil'

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bazı partilerin kapıyı kapalı tutmak anlayışı doğru bir anlayış değildir. Kendine güvenen hiçbir siyasetçi böyle yola çıkmaz" dedi.

'Kapıyı kapalı tutmak anlayışı doğru değil'
- A +

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açılışına katıldığı "Uluslararası İnsan Hakları Kurumları İyi Uygulama Örnekleri ve Deneyim Paylaşımı Uluslararası Konferansı"nın ardından gazetecileri yaptığı açıklamada "Bu günlerde çıkan bütün haberlerin doğrudan ve gerçeklere uygun olmadığını söylemek istiyorum. Bunlar basında paylaşılan bir kısım haberlerdir, manipülatif haberlerdir. Hiçbir partinin genel başkanı ve yetkili karar mercii tarafından açıklanmadıkça hükümet kurma çalışmaları konusunda bir beyana itibar etmemek gerekir" dedi.

Arınç, "(Benim kırmızı çizgim şudur, şundan daha aşağısını kabul etmem) anlayışı veya bazı partilerin kapıyı kapalı tutmak anlayışı doğru bir anlayış değildir. Kendine güvenen hiçbir siyasetçi böyle yola çıkmaz" şeklinde konuştu.

"Hükümet kurulamadığı takdirde erken seçime gitmek de anayasal bir kurumdur" diyen Arınç, "Öncelikle hükümet kurma imkanlarının araştırılması ve acil yapılacak işlemle birlikte bir taraftan ekonomi, bir taraftan dış politika, bir taraftan Türkiye'yle ilgili bütün hususlarda güçlü bir hükümetin bir an önce karar alma noktasına gelmesi acildir. Buna ilişkin çaba gösterilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Arınç, şöyle devam etti:

"Bir parti grubunun 'Biz bu konuda karar aldık. Dört eski bakan hakkında yeniden soruşturma komisyonu açacağız, bunu da diğer partilere bir öneri olarak götürüyoruz' demesi anayasayı çiğnemektir. Milletvekilleri böyle bir komisyonun açılması ve sonuçlanması konusunda vicdanlarına ve hukuka uygun hareket ederler. Sayın genel başkanlara acizane hatırlatmak istiyorum ki bu konuyu ağızlarına alıp da bir parti kararı olarak veya gruplarını bağlayıcı bir karar olarak ileriye sürmesinler. Anayasayı bilmedikleri anlamına gelir ve mahkum olurlar"

Yorum Ekle

İlgili Haberler