Kapasitesi iki katına çıkıyor

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Yeşil Çevre Kooperatifi'nin kapasitesinin 2015 yılında 2 katına çıkacağını açıkladı.

Kapasitesi iki katına çıkıyor
- A +

 

Gürsu Yeşil Çevre Kooperatifi’nin genel kurul toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Çevre olmazsa olmazımız. Bursa'nın çevre meselesi var. Zaten bu kooperatif, sanayicinin elini taşın altına koymak suretiyle ortaya çıktı. 2015 yılı hem Yeşil Çevre Kooperatifi açısından, hem de Bursa'nın çevre yatırımları bakımından gerçekten önemli bir yıl. Yeşil Çevre'de kapasiteyi iki katına çıkarıyoruz. Arkadaşlarımızın çamur meselesi ile alakalı da bir çalışması var. Bu meseleyi 2015 yılı içerisinde çözmeyi ümit ediyoruz” dedi.

“Arıtmanın en önemli atığı olan çamuru bertaraf etmezseniz yaptığınız arıtmanın bir manası yok” diyen Karaloğlu, “Çünkü arıtmanın çıktısı çamurdur. Siz bu çamuru bertaraf etmiyorsanız aslında arıtma yapmıyorsunuz demektir. Hem Yeşil Çevre'nin, hem de Bursa'nın sıkıntısı çamur meselesidir. Bu sene 2015 yılında Büyükşehir Belediyesi çok önemli bir çamur yakma tesisinin temelini attı. İnşaallah o bittiğinde Bursa'da özellikle mesken atıklardan kaynaklanan çamur meselesi çözülmüş olacak. Bildiğim kadarıyla çamur kurutma ve yakma iile ilgili Demirtaş Bölgesi deneme sürecini Çevre Bakanlığı'nın denetiminde tamamladı. İnşallah devreye giriyor. Yeşil Çevre'de de bunu yapmış olursak Bursa'da arıtmalardan ortaya çıkan çamur meselesini halletmiş olacağız. Diğer taraftan Büyükşehir Belediyesi BUSKİ eliyle çok önemli çevre yatırımları yapıyor. Samanlı kolektörü, özellikle Bursa'nın doğusundaki ruhsatsız ve izinsiz sanayilerin atık sularını alacak. Nilüfer Çayı'nı da rahatlatacak Samanlı kolektörü bitti. Yan bağlantıları da şu anda BUSKİ tamamlamak üzere. Barakfaki ve Yeşil Çevre arasındaki hattın şu anda pompa montajı devam ediyor. Bu yatırımlar bittiğinde ulu şehrin çevresi daha iyi olacak" diye konuştu.

Çevreyi kirletenlere müsamaha gösterilmeyeceğinin altını çizen Karaloğlu, "Artık hiç kimsenin üretirken çevreyi göz ardı etme şansı yok. Bursa'nın bu konudaki müsamahası bitmiştir. Herkes buna göre davranmak zorundadır. Hiç kimse, ben üretiyorum, istihdam oluşturuyorum bahanesinin arkasına sığınarak çevremizi, toprağımızı, suyumuzu, havamızı kirletemez; buna da hakkı yok. Biz sanayiden yanayız, biz mutlaka üretimden yanayız. Fakat bunları yaparken de yeşil üretimden, çevreci üretimden yana olmak zorundayız” dedi.

Genel kuruldan sonra Yeşil Çevre Arıtma Kooperatifi'nin yeni yatırım ve inşaatlarını da gezen Vali Karaloğlu, projeler hakkında bilgi aldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler