Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 350 bin sterline satıldı

16. yüzyılda İtalyan bir ressamın yaptığı Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen müzayedede 350 bin sterline yani 4 milyon liraya satıldı. Tablo vergiler dair 5 milyon liraya mal oldu.

Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 350 bin sterline satıldı
- A +

 

İngiltere'de müzayede evi Sotheby's, Kanuni Sultan Süleyman Han portresini 'İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları' başlıklı koleksiyonda satışa sundu. 60 bin ila 80 bin sterlinlik değerle satışa sunulan portre 350 bin sterline satıldı. Tablo vergiler dair 5 milyon liraya mal oldu.

FRANSIZ AİLEYE AİT

Sotheby'den yapılan açıklamada portrenin 19'uncu yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait olduğu belirtildi. Portrenin 16'ncı yüzyılda, İtalyan ressam Cristofano Dell' Altissimo tarafından yapıldığı belirtilirken, portrenin diğer benzer portrelerden farklı olarak bakır levha üzerine çizildiği açıklandı.

KANUNİ'NİN 43 YAŞINDAKİ HALİ

Tarihsel olarak portrenin Sultan Süleyman'ın Irak ile İran'ı fethettiği, Preveze Deniz Savaşı'nda Papa ve müttefiklerine karşı zafer kazandığı zaman dilimine denk geldiği, portrede Sultan Süleyman'ın 43 yaşında olduğunun düşünüldüğü aktarıldı.

Yorum Ekle