Kansere karşı pedallı mücadele

'The Sun Trip' organizasyonuyla İtalya'nın Milano şehrinden güneş enerjili bisikletle yola çıkan kanser hastası Fransız mühendis Beatrıce Cazanave ve eşi Yannıck Aspe, 3 bin 500 kilometre pedal çevirdikten sonra EXPO 2016 Antalya Sergi alanına ulaştı.

Kansere karşı pedallı mücadele
- A +

 

Güneş enerjisinin kullanımına dikkat çekmek için 'The Sun Trip' Organizasyonu kapsamından düzenlenen 'Expo'dan Expo'ya' bisiklet yarışı, 6 Haziran'da Milano 2015 Dünya EXPO'su Türkiye pavyonundan düzenlenen törenle başladı. 14 ülkeden 25 sporcunun katıldığı yarışmada, EXPO 2016 Antalya Sergi alanına ulaşan son yarışmacılar, Fransız çift oldu. 50 yaşındaki Beatrıce Cazanave ile kocası 52 yaşındaki Yannıck Aspe güneş enerjisi destekli bisikletleriyle Aksu İlçesi'ne geldi. Fransız çifti, sergi alanı yönetim ofisi önünde EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül karşıladı.

YUNANİSTAN'DA AYI GÖRDÜK

2 çocuk annesi bilgi işlem mühendisi Beatrice Cazanave, İtalya'dan yola çıktıklarını ve 3 bin 500 kilometre yol yaptıklarını söyledi. "Her şey çok güzel geçti" diyen Fransız mühendis, matematik öğretmeni olan eşi Yannıck Aspe'nin güneş enerjisiyle hareket eden bisiklet yaptığını ve çok iyi çalıştığını vurguladı. Yarışta kullandıkları bisikleti gören herkesin kendileriyle yakından ilgilendiğini belirten Cazanave, "Yol boyunca her yerde çok güzel manzaralar gördük. Antalya'ya geliş büyük bir andı. Çünkü buradaki peyzaj gerçekten çok süper. Yaşam biçimiyle güzel, olağanüstü ve çok huzur verici. Yunanistan'da yolda bir ayı gördük. O anda çok güzel ve inanılmazdı" dedi.

SPOR KANSERİ YENMEK İÇİN BİR YÖNTEM

Türkiye'de yol boyunca kendilerini misafir eden ailelerin iyi ve misafirperver olduğunu anlatan Beatrrice Cazanave, duygu dolu anlar yaşadıklarını söyledi. The Sun Trip'in kendisini çok mutlu eden bir faaliyet olduğunu kaydeden Cazanave, "5 yıldır göğüs kanseri ile mücadele ediyorum. Doktor kontrolündeyim. Çok ilerlemiş. Ek tümörler bulunduran bir kanser. Kemoterapi gördüm ve 5 yıldır da hormonal tedavi görüyorum" dedi.

Tedavinin kalpte yan etkilere neden olduğunu, sürekli kontrol altında olduğunu vurgulayan Cazanave, "Spor yaptığımdan beri sağlığımın iyiye gittiğini hissettim. Spor, hastalığı yenmek için iyi bir yöntem. Çok pozitif bir etkisi var. Kalp ritmini normal düzeyde tutuyor. Bisiklet sporu çok iyi geliyor. Hastalık, The Sun Trip'e katılmamı tetikledi" diye konuştu.

HASTALIĞIN DIŞINDA HAYAT VAR

Kanser olunca hava kirliliği yaratan şeylerden uzak durduğunu, kansere yakalananlara mesaj vermek istediğini de söyleyen Cazanave, "İstatistikler her zaman gerçeği yansıtmıyor. Üç yıl önce ben şu anda hayatta olabileceğimi düşünmüyordum. Ama 5 yıl geçti hem formdayım hem de daha önce yapamayacağım spor performansları yapıyorum. Yolda 50'nci yaşımı kutladık. Hastalığın dışında bir hayat var" dedi.

EXPO 2016 Antalya hakkında bilgi alan yarışmacılara EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği şakayık takdim edildi. Bisikletçiler bir süre dinlendikten sonra tekrar Milano'ya doğru yola çıkacak.

Yorum Ekle