Kanlı Cuma! Dünya şokta...

Cuma günü dünyanın dört bir yanından gelen haberler herkesi şok etti. Güne Fransa'dan gelen saldırı haberiyle başlanırken, ardından Kuveyt ve Tunus'tan da ardı ardına saldırı haberleri geldi. Bu saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Kanlı Cuma! Dünya şokta...
- A +

 

Fransa'nın Lyon kentine yakın Saint Quentin fallavier şehrinde bir patlama meydana geldi. Saldırının IŞİD tarafından yapıldığı iddia edildi. Olayda 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Ölen kişi kafası kesilmiş halde bulundu.

Tunus'ta 2 turistik otel saldırıya uğradı. Sahilde güneşlenenlere ateş açıldı. En az 28 ölü var. Hayatını kaybedenlerin çoğu turist. Bir saldırgan vurularak öldürüldü.

Kuveyt'te Şii camii saldırıya uğradı. En az 8 kişi hayatını kaybetti.

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bir doğal gaz fabrikasına düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre bir kişi öldü, iki kişi yaralandı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırı, fabrikaya girmeye çalışan iki kişinin bulunduğu bir aracın içindeki malzemelerin yerel saatle 10.00 sıralarında patlaması sonucu meydana geldi. Polis yetkilileri, ilk belirlemelere göre olay sonucu bir kişinin öldüğünü, iki kişinin yaralandığını bildirdi. Yetkililer saldırıyla ilgili 30 yaşında bir şüphelinin göz altına alındığını, saldırganların iki kişi olabileceğini kaydetti. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Saldırganın Yacine Sali isimli 30 yaşında Lyon banliyösü Saint Priest şehrinde ikamet eden ve Fransız istihbaratı tarafından iyi tanınan bir saldırgan olduğu açıkladı.

FABRİKANIN GİRİŞİNE KESİK BAŞ VE IŞİD BAYRAĞI ASTI
 
Saldırganın Amerikan şirketi olan ve Fransa’da faaliyet gösteren Air Products adındaki doğalgaz fabrikasına bir araç ile girdiği ve yanında getirdiği kesik başı fabrikanın duvarında bulunan çitin üzerine IŞİD bayrağıyla birlikte astığı bildirildi. Kesik başın olayda ölü bulunan kişiye ait olduğu değerlendiriliyor. 
 
Sami isminde fabrikaya koli taşıyan şoför olduğunu söyleyen görgü tanığı yaşadığı anları şöyle ifade etti "Fabrikanın bulunduğu yerden geçerken, duvardaki çitin üzerinde kesilmiş bir insan başı gördüm. Çok korktum ve şaşırdım. Çok kötüydü. Polisler beni durdurdu ve bölgeden hemen uzaklaştırdı" 
 
FRANSA CUMHURBAŞKANI ACİL OLARAK ÜLKEYE DÖNÜYOR
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise doğalgaz fabrikasındaki patlamanın bir terör saldırı olduğunu ifade ederek, saldırının araba ile fabrikaya giren bir kişi tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Olayla ilgili bir saldırganın yakalandığını açıklayan Hollande, arabada ikinci bir kişi daha olabileceğini ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiğini 2 kişinin ise yaralandığını söyleyerek, ülkeye korkunun hakim olmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. Liderler zirvesi için Brüksel’de bulunan Hollande Fransa’ya acil olarak dönme kararı aldı. 
 
TUNUS'TA KATLİAM... EN AZ 28 ÖLÜ VAR

Tunus'ta Sousse bölgesindeki 2 turistik otel saldırıya uğradı. Reuters'in haberine göre silahlı çatışma yaşandı. Saldırılarda en az 28 ölü var.  Saldırganların, sahilde güneşlenenlere ateş açtığı belirtiliyor. Hayatını kaybedenlerin çoğu turist. 90 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Ölenlerin uyrukları konusunda ise henüz açıklama yapılmadı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Ancak ülkede IŞID olabilir yorumları yapılıyor. 

KUVEYT'TE Şİİ CAMİİ SALDIRIYA UĞRADI
 
Kuveyt'in Şii camilerinden bir tanesinde bomba patladı, en az 8 kişi yaşamını yitirdi.
 
Al Arabiya ve Al Jazeera televizyon kanalları, Kuveyt'in Şii camilerinden bir tanesinde bomba patladığını duyurdu. Patlamada en az 8 kişi ölürken onlarca kişinin de yaralandığı kaydedildi. Kanallar, ülkenin Şii Müslüman topluluğunun kullandığı el Sadık camiinin hedef alındığını belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler