Kandil'de 'PKK' gerilimi

Ankara'ya gelen bilgilere göre 7 Haziran genel seçimleri öncesinde yaşananlar, PKK üst yönetiminde ve örgüt kadrosunda tartışmalara neden oldu

Kandil'de 'PKK' gerilimi
- A +

 

PKK içinde etkinliğini artıran ve HDP'nin seçim stratejisine müdahale eden KCK yürütme konseyi üyesi Sabri Ok, örgütte tartışma konusu oldu
KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok'un örgüt içinde etkisini artırması, HDP'nin seçim stratejisini etkilemesi, Ağrı'daki son olayı organize etmesi, örgüt yönetiminde Ok'un "paralel PKK" olarak nitelenmesine yol açtı.

Örgüt kadrolarında tartışmaya neden olan gelişmeler şöyle:
KCK Yürütme Konseyi üyesi Sabri Ok, PKK'daki "Türkiye masası"nın kontrolünü elinde bulunduruyor. Bu yolla Türkiye'deki PKK kadroları üzerindeki etkisini artırıyor. Ok'un örgüt kadrolarındaki artan etkisi Yürütme Konseyi'nin diğer üyelerini rahatsız etti.

Rahatsızlığın tek nedeni bu değil. Sabri Ok'un milletvekili belirlemede ve HDP'nin seçim stratejileri üzerindeki etkili olduğu belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre silahlı seçim propagandası yapmak ve HDP'ye oy istemek için örgüt militanlarına Ağrı'da eylem yapma talimatını da yine o verdi. PKK'lı bir grup Ağrı'da silahlı seçim propagandası yapınca güvenlik güçleri müdahale etmiş, çıkan çatışmada 5 PKK'lı öldürülmüştü. Seçim güvenliği ve çözüm sürecinin geleceğini olumsuz etkileyen bu olay, PKK yönetiminde de Ok'un tek taraflı adımları nedeniyle rahatsızlığa yol açtı.
Sabri Ok'un Avrupa'da görevli olduğu dönemde, bazı bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştirdiği örgüt kadrolarınca biliniyor. Ancak örgüt içinde "Bu ilişkiler dostluktan ziyade, çıkar ilişkisine dönmeye başladı" yorumları yapılıyor. Ok'un bu ilişkileri bilinmesine rağmen kendisine karşı bir şey yapılamıyor. Bu yüzden PKK içinde "dokunulmaz" olduğu yönünde bir algı oluştu. Alt kadrolarda sözkonusu ülkelerle bağlantısı nedeniyle "paralel PKK" olarak nitelenmeye başlandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler