Kandil, HDP'ye ayar verdi!

PKK’lı Murat Karayılan, Selahattin Demirtaş’ın “AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok” ifadesini eleştirerek, “HDP’nin Erdoğan’ı başkan yaptırmayarak sözünü tuttuğunu ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini” söyledi.

Kandil, HDP'ye ayar verdi!
- A +

 

Örgüte yakın Fırat Haber Ajansı’na verdiği röportajda koalisyon tartışmalarını değerlendiren Murat Karayılan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, partisinin AK Parti ile koalisyon yapmayacağı şeklindeki açıklamasını eleştirdi. Karayılan, ‘HDP’nin Erdoğan’ı başkan yaptırmayarak sözünü tuttuğunu ve artık ileriye dönük girişimler yapması gerektiğini’ belirterek HDP’yi ‘dar yaklaşımda’ olmakla eleştirdi.

Karayılan “Bu koalisyon tartışmalarının odağında HDP var ama anlaşıldığı kadarıyla HDP’li bir koalisyon hükümeti kurulamayacak gibi…” sorusuna şu cevabı verdi:

“HDP’nin de bu konuda dar yaklaşımları vardır. Bir kere her şeyden önce HDP en temel konu olarak verdiği sözün gereğini zaten barajı büyük bir ekseriyetle aşmış olmasıyla yerine getirmiştir. Yani HDP’nin barajı geçmesi ve AKP’nin de tek başına hükümet kuramama sonucuyla birlikte, ‘Seni başkan yaptırmayacağız!’ sözü pratikte uygulanmış oldu. Bugün başkanlık sistemi Türkiye’nin gündeminden tamamıyla çıkmıştır. Bu açıdan HDP verdiği sözü aslında yerine getirdi. Bundan sonra daha ileriye dönük girişimleri gündemleştirmesi gerekmektedir. Toplumun eğilimi demokratik bir değişimden yanadır ve HDP’nin buna öncülük etmesi gerekmektedir. Bu açıdan daha güçlü bir performansa ve tempoya ihtiyaç vardır.”

Murat Karayılan HDP’nin kapsayıcı ve hamleci olmasını da istedi ve bunu şu sözlerle ifade etti:

Bu konuda ‘ben filan kesimle koalisyona girmem’ türünden açıklama ve tutumlarda da bana göre duygusallık vardır. Bu siyaseten pek doğru da değildir. Öyle kendini bazı şeylere hapsetme yerine ilkeler üzerine konuşmak önemlidir. … Bu çerçevede ilkeleri olan bir partinin ‘ben şunu yaparım, şunu yapmam’ deme değil, kendi ilkelerini ortaya koyması gerekmektedir. İlkeler çerçevesinde politika yürüteceğini ifade etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü verilen sözler çerçevesinde rolün oynanması lazım ve bunun için de kapsayıcı ve hamleci olmak gerekiyor. Değişimci dönüşümcü olmak zorunluluğu vardır.

DEMİRTAŞ’TAN YENİ AÇIKLAMA

Bu arada bugün yeni bir açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ak Parti ve CHP tarafından kurulacak muhtemel bir hükümete dışarıdan destek vereceklerini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Selahattin Demirtaş, “Koalisyon görüşmeleri için resmi ve gayri resmi şimdiye kadar bir görüşmemiz olmamıştır, her partiye kapımız açıktır. Sayın Davutoğlu’nun artık seçim öncesi dili ve üslubunu terketmesi lazım. Bu dil seçimde Ak Parti’ye kaybettirmiştir. Herkes kendi görüşünü belirtebilir, KCK yetkilileri de görüşlerini belirtebilir. Çözüm sürecinin aktörüdürler. Ama biz KCK’dan talimat almıyoruz. Partimiz kendi kurullarında kararlarını alır. Biz kimseden talimat almıyoruz. Çözüm süreci eskisi gibi yürümeyecek eskisi gibi hantal ve tek taraflı yürümez. Öncelikle tahkim edilmiş ateşkese ihtiyaç var” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler