Kalp hastası bebekleri için yardım bekliyorlar

Diyarbakır'da tüp bebek yöntemiyle üçüz bebekleri dünyaya gelen ancak ikisinin kalbinde delik olduğu tespit edilen Dadır çifti, bebeklerinin bakımı için yardım bekliyor.  

Kalp hastası bebekleri için yardım bekliyorlar
- A +

 

Diyarbakır'da  tüp bebek yöntemiyle üçüz bebekleri dünyaya gelen ancak ikisinin kalbinde delik olduğu tespit edilen Dadır çifti, bebeklerinin bakımı için yardım bekliyor.

Tüp bebek yöntemiyle 2 ay önce Toprak, Irmak ve Birsen ismini verdikleri üçüz kız bebekleri dünyaya gelen ve 8 yıllık çocuk özlemleri sona eren İhsan ve Ayfer Dadır, ekonomik nedenlerle bebeklerin bakımı konusunda sıkıntı yaşarken, kontrol amacıyla götürdükleri hastanede bebeklerinden ikisinin kalbinin delik olduğunu öğrendi.

Tedavi için bebeklerin iyi beslenmesi gerektiği belirtilen Dadır çifti, özlemle bekledikleri çocuklarının sağlığına kavuşması için yetkililerin yardımını bekliyor.

Bir şantiyede bekçilik yapan İhsan Dadır, AA muhabirine, 8 yıldır çocuklarının olmadığını belirterek, evlat sahibi olabilmek için tüp bebek yöntemini denediklerini söyledi. Bu yöntemle üçüz bebekleri olacağını öğrendiklerinde çok şaşırdıklarını ifade eden Dadır, ekonomik sıkıntıları nedeniyle endişelendiklerini belirtti.

"Bebeklerimiz yeteri kadar beslenemediği için gelişemiyor"

Dadır, bir ay önce bebeklerini kontrol amacıyla hastaneye götürdüklerinde, Irmak ve Birsen'in kalbinde delik olduğunun tespit edildiğini anlatarak, "Maddi durumumuz yok ancak bebeklere iyi bakmamız gerektiğini ifade ettiler. Sağlıklı beslenip, iyi gelişirlerse bu sorunu aşacakları söylendi. Aksi takdirde delik daha da büyürmüş. Ancak bebeklerimiz yeteri kadar beslenemediği için yeterince gelişemiyor" diye konuştu.

"8 yıl sonra evlat sahibi olmanın mutluluğunu yaşadık ama sevincimiz kısa sürdü" diyen İhsan Dadır, şunları dile getirdi:

"İşsizdim ancak bir ay önce bir şantiyede gece bekçiliği yapmaya başladım. Çocuklarım rızkıyla geldi ama kazancım çocuklarımın bakımına yetmiyor. Haftada yaklaşık 250 lira masrafları oluyor. Cumhurbaşkanımız 3 çocuk yapılması önerisinde bulunuyordu. Bizim bir seferde 3 çocuğumuz oldu ancak bakmakta güçlük çekiyoruz. Yeni yönetmelik kapsamında doğum yardımının da 15 Mayıs'tan sonra dünyaya gelen bebekler için olduğunu öğrendik. Kızlarımın iyi beslenerek sağlığına kavuşması için hayırseverlerin ve yetkililerin yardım elini bekliyoruz."

Anne Ayfer Dadır da, 2 ay önce üçüz bebek sahibi olunca yaşadıkları mutluluğun kısa sürdüğünü, iki kızlarının hastalığını öğrenince büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

Ayfer Dadır en büyük isteğinin, çocuklarının sağlığına kavuşması olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Ekle