Kalan 60 Uygurlu ne olacak?

Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın resmi websitesinde yayınlanan duyuruda 2014 yılı Mart ayında Tayland’a yasadışı yollarla giren 300 civarı Uygurlunun durumuna ilişkin bilgiler verildi ve şuan da beklemede olan 60 Uygur vatandaşın olduğu bildirildi.

Kalan 60 Uygurlu ne olacak?
- A +

 

Türkiye’nin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da kınadığı 109 kişinin Çin’e iadesine ilişkinde açıklama yapan bakanlık, söz konusu iade için Çin’den taahhüt alındığını ve yakın zamanda Tayland’dan bir ekibin gönderilen 109 kişinin takibini yapmak üzere Çin’e gideceği ve kontrollerde bulunacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca haberlerde farklı farklı söylenen kişi sayıları da netleştirildi ve “29 Haziran’da Tayland Hükümeti 172 Uygurlunun Türk hükümetine teslim edilmesine karar verdi. 9 Temmuz’da ise Çin hükümetinin delilleri ile vatandaşları olduğunu aksine ihtimal vermeyecek şekilde ispat ettikleri 109 kişinin Çin’e iadesine karar verildi. Şuan da gözaltında bulunan 60 kadar Uygurlu daha var ve bunlar içinde Tayland en uygun olan kararı verecektir” denildi.

Ayrıca Çin hükümetinin iade edilen insanların gözlemlenmesini Tayland’dan talep ettiğini ve Tayland tarafından Ulusal Güvenlik Konseyi’nden bir ekip ile bu gözlemleri yapacağı belirtildi.

Şimdi herkes Tayland hükümetinin geriye kalan 60 kişi için hangi ülkeyi işaret edeceğini merakla bekliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler