Kahraman, DOSAB'da güven tazeledi

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi 7. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Güven tazeleyen Ferudun Kahraman yeniden DOSAB Başkanı seçildi. Kahraman, "DOSAB'ın 25. yılında başta çevre olmak üzere tarihimizin en büyük projelerini hayata geçririyoruz" dedi.

Kahraman, DOSAB'da güven tazeledi
- A +

 

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı, bugün DOSAB Konferans Salonu’nda yapıldı. Fahrettin Gülener’in Divan Başkanlığını yaptığı ve tek listenin yer aldığı seçimde Ferudun Kahraman, üçüncü kez DOSAB Başkanı seçilerek güven tazeledi. DOSAB Yönetim Kurulu Ferudun Kahraman, İlhan Sarı, Burhan Çakır, Haluk Sami Topbaş ve Orhan Tezyaparlar’dan oluştu. Yedek üyeler Aydın Yılmaz, Türk Ceyhan, Fariz Erdemir, Berk Noyan ve Kemal Işık, Denetim Kurulu Vedat Kantar, Levent Eski (asıl), Lütfi Barutçu, Mustafa Yılmaz (yedek), OSBÜK Delegeleri de Ersan Özsoy, Fahrettin Gülener (asıl), Mustafa Işık ve Fatih Pehlivan (yedek) oldu.

2015 yılı bütçesinin 74,4 milyon lira olarak kabul edildiği genel kurulda, projeler ve çalışma takvimi de belirlendi.

DOSAB’IN GÜCÜ SANAYİCİLERİNİN GÜCÜDÜR

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman yaptığı konuşmada, DOSAB’ın kendisini sürekli geliştirerek, sanayicisiyle işbirliği içinde yeni projeler üretip, dünya standartlarında kabul gören hizmet verdiğini belirterek, “DOSAB, OSB’ler arasında en kaliteli altyapı tesislerini kurarak, en kaliteli hizmeti en ekonomik şartlarda sanayicisine sunan bir kurumdur. Yine de biz bunu yeterli görmüyoruz. Daha iyiye ulaşmak için birlik içinde yapacağımız yatırımlar olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar gündeme getirdiğimiz bütün proje ve çalışmalar sözde kalmadı. Hepsinde yol aldık, başarılı olduk. Her zaman her platformda söylediğim gibi, DOSAB’ın ve bizlerin başarısı, bir araya gelmemiz, bir arada durmamız ve birlikte çalışabilmemizden geçiyor. İnşallah yine birlik ve beraberlik içinde DOSAB’ımızı daha ileriye taşıyacak adımları atacağız” dedi.

BUHAR VE ELEKTRİK ÜRETİM TESİSİNDE SONA GELİNDİ

Kahraman, DOSAB Buhar ve Elektrik Üretim Tesisi projesiyle ilgili süreci anlattı ve şunları söyledi, “Projemizle ilgili nihai olarak ÇED raporumuzun onay yazısı 11 Haziran tarihinde tarafımıza iletilmiştir. ÇED raporumuzla ilgili tüm süreç eksiksiz olarak tamamlanmış Çevre ve Şehircilik Bakanımızın olurundadır. Bu yatırımla ilgili finansmanımız da hazırdır. Mevcut hava kalitesini iyileştirecek, en çevreci önlemlerin alındığı, son derece verimli çalışacak bu tesis tamamlandığında, kredi öderken dahi buhar ve elektrikte hali hazırdaki fiyatlara göre önemli oranda avantaj sağlayacak, rekabet üstünlüğü getirecektir. İhale teklif mektupları uluslar arası 7 firmaya gönderildi. Bu yıl bitmeden, yani DOSAB’ın kuruluşunun 25.yılında, tüm sanayicilerimizle yapacağımız ihale sonucu DOSAB tarihinin en büyük ve önemli yatırımını hayata geçirmek istiyoruz.

SU GERİ KAZANIMI YATIRIMI BAŞLIYOR

Çevre konusuna büyük önem verdiklerini ve yatırımlar yaptıklarını söyleyen Kahraman, su geri kazanım tesisi için ihale aşamasına geldiklerini söyledi. Kahraman, “25 bin metreküp/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisinin kurulumu ilk ihaleyi Temmuz ayında yapacağız. Membran Biyoreaktör olarak planlanan tesisinin kurulumunun tamamlanmasının ardından ikinci aşamaya geçeceğiz. İkinci aşamada 25 bin metreküp suyu alıp, Reverse Osmoz ya da Nano Filtrasyon gibi ileri arıtma teknolojisine tabi tutarak günde 15 bin metreküp proses su geri kazanımını sağlayacağız. Bu geri kazanımın 10 bin metreküp kısmı DOSAB’ın Buhar ve Elektrik Üretim Tesisi’nin ihtiyacının tamamını karşılayacak. 5 bin metreküp fazla da proseste kullanılacak. Böylelikle çevreci bir yaklaşımla su geri kazanımı ile yer altı suyu kullanımı azaltılacaktır. Membran alım ihalemizi Temmuz ayı içinde, inşaat yapım ihalesini de Aralık veya Ocak aylarında yapmayı hedefliyoruz. 2016 yılı sonu itibariyle de 25 bin metreküp gün kapasiteli arıtma tesisimizi devreye almış olacağız” şeklinde konuştu. Kahraman, su konusunda, arz güvenliğimizi sürdürülebilir şekilde sağlamak için DSİ ile uzun soluklu bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

DOSAB’DAN BÜYÜK SAĞLIK YATIRIMI

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, DOSAB’da çalışan 45 bine yakın kişi ile birlikte, Demirtaş, İsmetiye, Alaşar, Ovaakça, Panayır gibi 150 bine yakın nüfusun olduğu bölgeye nitelikli sağlık hizmeti sunacak olan Yeni DOSAB Semt Polikliniği inşaatına başlayıp bu yıl tamamlamayı hedeflerini söyledi. Kahraman, “Yeni Polikliniğin yapılması konusunda gerekli protokolleri yaptık. 7 gün 24 saat, tam donanımlı iki 112 Acil Yardım Ambulansı yanında 17 branşta poliklinik hizmeti verilebilecek binayı yaptıktan sonra İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği’ne teslim edeceğiz. Hemen ardından da mevcut poliklinik yerini DOSAB alarak bedeli karşılığı alıp, yönetim merkezimizi yeni bir projeyle modern hale getireceğiz. Bu alanda deprem güvenli yeni bir cami ve otopark yapımı ile hem modern bir görünüm yaratılacak hem de DOSAB’a yeni ticari alanlar kazandırılarak kalıcı gelir sağlanacaktır. Bu konuda Temmuz ayı içinde mimari proje yarışma ihalesi açmayı hedefliyoruz. Mimari tasarımların üç boyutlu maketlerini talep edecek ve bir sonraki mali genel kurulumuzda proje ve maketleri sanayicilerimizin görüş ve onayına sunacağız. Sonuçta, hep birlikte karar vereceğimiz projenin yapımına 2016 yılında başlamayı amaçlıyoruz” dedi.

DOSAB’ın katılımcılarının birlikteliği ve ortak kararı doğrultusunda proje geliştirmeye ve bu projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini vurgulayan Kahraman, genel kurulda Bursa Valisi Münir Karaloğlu’na, Hüseyin Şahin ve Bursa milletvekillerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, hemen her konuda desteklerinden, çözüm yaratmalarından dolayı teşekkür etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler