Kadınlardan termik santrale hayır eylemi

Çanakkale'nin Yenice İlçesi'nde, yapılması planlanan termik santral için vatandaşlara bilgilendirme toplantısında kadınlar köylerine termik santral yapılmaması için eylem yaptı.

Kadınlardan termik santrale hayır eylemi
- A +

 

Yenice İlçesi'ne bağlı Çırpılar Köyü'nde yapılması planlanan termik santral için, Taşzemin İnşaat Madencilik Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, toplam kurulu gücü 200 MWe/203MWm/495MWt olan 'Çırpılar Termik Santrali, Kül Depolama Sahası, Kömür Saha, Kireçtaşı Ocağı ile Kırma Eleme Tesisi' projesinin tanıtımını bölge halkına yapıldı. Firma adına vatandaşlara termik santral hakkında bilgi veren Sertaç Nuri Gücüyener, "Tesiste üretilecek elektrik enerjisi, Türkiye'nin artan elektrik ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynayacaktır. Sağlanacak sürekli, güvenilir ve kaliteli elektrik, yabancı yatırımları Türkiye'ye çekerek, ülkenin endüstriyel açıdan gelişmesine katkıda bulunacak. Özel sektörde yeni iş alanları oluşturularak kişi başına düşen gelirin artmasında rol oynayacaktır. Ayrıca, yatırımın yapılacağı yörede ciddi istihdam ve gelişme sağlanacağından, proje sahasının bulunduğu yörenin yerel yönetimlerine kaynak girdisi sağlanmış olunacaktır. Termik santralin kurulması ile inşaat ve işletme aşamasında süresince kısa ve uzun vadede iş imkanı sağlanmış olacak yöre halkına da ekonomik katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Termik santraldeki istihdamın aynı bölgede yaşayan insanlardan sağlanacağını belirten Gücüyener, "Projenin ömrü 25 yıl olarak öngörülmektedir. Tesiste yıllık linyit tüketiminin yaklaşık 2,6 milyon ton olacağı öngörülmekte olup ocak alanındaki üretim miktarı da yaklaşık 2,6 milyon ton/yıl olacaktır. Sahadaki kömür Termik Santralinin 25 yıllık süredeki ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak durumdadır. Projenin inşaat aşamasının 700 kişi, işletme aşamasında 200 kişi çalıştırılacaktır. Çalıştırılacak personel tüm sosyal ihtiyaçlarını kurulacak inşaat aşamasında şantiye tesislerinde karşılayacaktır. Personel çevre yerleşimlerden istihdam edilecektir" dedi.

Sunumun yapıldığı sırada ise Çırpılar Köyü'nde yaşayan bazı kadınlar 'Termik Santral istemiyoruz, Kanser olmak istemiyoruz' sloganları atarak toplantıyı protesto ederken, toplantı sırasında jandarma güvenlik önlemi aldı.

Yorum Ekle