"Kadına Şiddet" dikkat çekmek için 10 ülke gezecek

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, kadınların yapabileceklerini göstermek adına "Bir Kadın Bir Motor 10 Ülke" projesi kapsamında motosikletiyle 10 ülke gezecek.

"Kadına Şiddet" dikkat çekmek için 10 ülke gezecek
- A +

 

İstanbul Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Asil Özbay, kadınların yapabileceklerinin sınırlarının ne kadar geniş olduğunu tüm dünyaya göstermek ve bunu yaparken de Türkiye'de kadınların yaşadığı şiddete dikkat çekmek için motosikletiyle 10 ülke gezecek.

"Bir Kadın Bir Motor 10 Ülke" adlı projenin, kadın özgürlükleri temalı bir proje olduğunu söyleyen Asil Özbay, "Yunanistan'dan başlayıp 10 ülkeyi dolaşacağım. Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan gibi bütün balkan ülkeleri olacak. Tek başıma yol alıyorum ve 20 gün sürecek bu yolculuk. Kız Kulesi'nden başlama sebebim de, esir olan bir kızın özgürleşmesi metaforunu kullanıyorum. O yüzden buradan başlıyorum. Ailem kaygılı ama destekliyorlar ve kararıma saygı duyuyorlar. Tehlike açısından ise aynı tehlike ve aynı riskler Türkiye'de de var. Burada da motosikletim ile sürekli yol alıyorum. Hatta daha fazla riskler var Türkiye'de maalesef. İlk başta kendi özgürlüğüm için 3 ülke gezmeyi düşünüyordum. Daha sonra üniversiteden bir hocam, projeyi büyütmemiz gerektiğini, kadınlara ilham vereceğimizi düşündü ve bu şekilde oldu. Özellikle son zamanlarda Türkiye'de yaşanan kadın cinayetleri, fiziksel ve psikolojik baskılara da dikkat çekmek istedim" dedi.

Üniversiteden öğretim görevlileri ve motorcu arkadaşları tarafından Kız Kulesi'nin önünden yolculuk için uğurlanan Asil Özbay, yola çıkmadan önce arkadaşları ile bol bol "selfie" de çektirdi. Özbay, Arnavutluk, Karadağ, Yunanistan, Slovenya, Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kosova ve Bulgaristan'ı kapsayacak 20 günlük yolculuk sırasında, yaklaşık 8000 kilometre sürecek bir motosiklet macerası yaşayacak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler