Kaderine terk edildi

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki Selçuklu Mezarlığı her geçen gün yok oluyor.

Kaderine terk edildi
- A +

 

Korkut İlçesine bağlı Sazlıkbaşı köyündeki tarihi Selçuklu Mezarlığı, sahipsizlikten her geçen gün yok oluyor. İki metre boyunda ve üzerindeki kılıç, hançer, kalkan, güneş ile çeşitli süslemeleriyle hayran bıraktıran mezar taşlarının bir kısmı halen ihtişamıyla ayakta dururken bazıları ise tamamen harap olmuş durumda. Mezarlığın yan tarafından geçen yol ve toprak yapısının toz olması nedeniyle mezarlığın tahrip olmasına neden olduğunu belirten Köy Muhtarı Yusuf Akın, acil yardım çağrısında bulundu. Her yıl köy çocukları ile birlikte mezarlığı kontrol edip tahrip olan mezarları taşlarla korumaya çalıştıklarını ifade eden Akın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sahip çıkmasını istediklerini söyledi. Mezarlıkta ecdadın yattığını ve bunun için yetkililerden yardım beklediklerini kaydeden Akın, “Bu mezralık Selçuklu zamanında kalmadır. Bizim ecdadımızın mezarlığıdır. Yanından yol geçiyor ve toprak yumuşak olduğu için kemikler hep dışarı çıkmıştır. Kültür Bakanlığı’ndan bir ricamız vardır, şu mezarlığa sahip çıksın. Her sene çocuklarla biz taş çekiyoruz üstünü örtüyoruz, ama hayvanlar geçerken yine bozuluyor” dedi.

“KÖY HALKI OLARAK ÜZÜLÜYORUZ”

Köy halkının mezralığın bulunduğu bölgede geçtiği zaman üzüldüğünü ve özellikle mezarlıktaki kemiklerin dışarı çıktığının altını çizen Muhtar Akın, “Köylü olarak hepimiz bu mezralıktan geçerken üzülüyoruz. Çünkü hepsinin kemikleri dışarı çıkmış. Kültür Bakanlığı’ndan bir ricamız vardır. Buna sahip çıksın. Şimdiye kadar Selçuklu Mezarlığı’na sahip çıkmamışlar. Buna sahip çıkmaları için ricada bulunuyoruz” diye konuştu.

Köy halkından Tahsin Gök isimli vatandaş ise, “Burası Selçuklu Mezarlığı’dır. Biz köy halkı olarak bu mezarlılığa bakmalarını istiyoruz. Burada köyün hayvanları geçiyor, etrafını kapatmalarını istiyoruz. Tarihi eser olup ecdadın mezarlığıdır. Ecdadın mezarlığı olduğu için sahip çıksınlar” ifadelerini kullandı.

Köy muhtarı ile birlikte her yıl taş taşıyarak bozulan mezarların üstlerini kapattıklarını ve dışarı çıkan kemikleri sakladıklarını vurgulayan Mehmet Mehdi Sençin de, “Muhtar ile her yıl taşlar topluyoruz, çıkan kemikleri saklıyoruz. Bu mezarlığa sahip çıkmalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin de, “Ahlat Müze Müdürlüğü ile birlikte ilimizde bulunan tarihi mezatlıklarda yapılan çalışmada korunması gereken kültür varlıkları tespiti yapılmıştır. Söz konusu köyümüzün şu ana kadar resmi talebi olmaması ile birlikte tarihi mezarlıkların bakımı, onarım ve korunması için bulunulduğunda mevcut yönetmelikler kapsamında gereken yardımlar yapılmaktadır. Bununla ilgili bize bir talep olduğunda yönetmeliğe uygun birşekilde çalışmalarımız olacaktır” dedi.

Yorum Ekle