Kaçak sorununa tek çözüm bu yasa!

Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, Perakende Yasası’nın çıkması gerektiğini vurgulayarak yetkilileri göreve çağırdı.

Kaçak sorununa tek çözüm bu yasa!
- A +

 

Müzekker SUBAŞI/BURSA.COM

Bursa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Muhammed Nuri Örs, perakende yasası ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Muhammed Nuri Örs ile yaptığımız söyleşimiz…

-Perakende Yasası ile ilgili Bakkallar Odası olarak yıllar önce mücadele ettiniz. Ocak ayında düzenlenen yasanın faydası oldu mu?

ÖRS: Perakendeciler Yasası bakkal esnafımız için çok önemli. Bundan birkaç yıl önce biz bakkalcılar olarak bu yasanın çıkması için birkaç yıl önce var gücümüzle mücadele ediyorduk. Yıllar bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya çıkardı. Yıllar boyunca bu konuda bir tek Türkiye Bakkallar Başkan Odası bağırırken şu anda 50- 55 iş kolunu olumsuz bir şekilde ertelendiği bir sorun halini almıştır. Ülkede serbest piyasa sektörünü düzenleyen yasaya baktığımızda 2015 Ocak ayında yeni düzenlemesiyle bize hiçbir faydası olmamıştır.

“YETKİLİLER SÖZLERİNİ TUTSUN”

-Mevcut yasalarda durum nedir? Bakkalların sorunlarının çözümü için görüşmeleriniz oldu mu?

ÖRS: Türkiye’de anayasanın 173 maddesi olan ‘Devlet esnaf ve sanatkârlarını korur’ maddesi tam anlamıyla uygulanmıyor. Şu andaki mevcut yasalar sadece büyük alışveriş merkezlerini koruyor. Bakkallar için hiçbir yasal düzenleme bulunmuyor ve çıkartılmıyor. Her seçim öncesi bizi ziyaret eden yerel yönetici adayları ile iktidar ve muhalefet milletvekili adayları bizimle ilgili iyileştirici kanunları çıkartacaklarını sözünü vermelerine rağmen seçildikten sonra bunu yerine getirmiyor. Özellikle yerel yönetimlere buradan sesleniyorum. Bugün bize randevu bile veremiyorsunuz. Biz bakkallar olarak sorunlarımızı bir an önce çözülmesini istiyoruz.

CEZA YAZILMIYOR MU?

-Kaçak ve ruhsatsız yerlerle ilgili oda olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

ÖRS: Bursa’da ruhsatsız ve kaçak yerler oldukça fazla. Yerel yönetimlerle ilgili en ciddi problemimiz, bu gibi kanunsuz iş yerlerine hiçbir şekilde ceza yazılmaması. Bunun yanı sıra mevcut olan işletmeye işletme ruhsatı olan işyerlerine en ufak bir sorun da hemen ceza yazılıyor, biz de denetimden yanayız. Esnafı tabi ki denetimden geçireceksiniz. İşletme ruhsatı olmayan ve kaçak olarak çalışan işyerleriyle ilgili biz bu konuda bir çok şikayet dilekçesi verdik. İşin kötü yanı zabıta ekipleri buralara ceza yazmaya gittiğinde, o esnafa ‘Biz sizi aslında denetlemeyecektik. Sizi esnaf odaları başkanları şikâyet etti. Bundan dolayı denetledik’ diyerek yalancı timsah gözyaşları döküyorlar. Bunları onlara ilettiğimizde ise bunu kabullenmiyorlar.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler