Kabulbaba yağlı güreşlerinde başpehlivan Balaban

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bu yıl 341'incisi gerçekleştirilen Tarihi ve Geleneksel Kabulbaba Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, iki yıl öncesinin Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban kazandı.

Kabulbaba yağlı güreşlerinde başpehlivan Balaban
- A +

 

Mustafakemalpaşalıların güreşe doyduğu er meydanı, kıran kırana geçen mücadelelere sahne oldu. Binlerce güreş severin coşkuyla izlediği müsabakalarda, 13 boyda 400 pehlivan er meydanına çıktı. Büyük heyecanın yaşandığı başpehlivanlık final müsabakasında Fatih Koyuncu'yu yenen Antalyalı İsmail Balaban şampiyon oldu. Boylarında ilk 4’e giren pehlivanlara da madalya ve para ödülü verildi.

Yapılan açık arttırmada ise gelecek yılki güreşlerin ağalığını 15 bin TL ile MAR-ESEN Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Adalıer kazandı.

Tarihi güreşlerin heyecanına ortak olan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, ata sporu yağlı güreşin her yıl artan bir ilgiyle takip edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güreşin kültürel bir miras olduğunu söyleyen Başkan Kurtulan, “Bize düşen görev bu tür organizasyonları yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Kabulbaba Yağlı Güreşleri’nin düzenlenmesinde emeği geçen, bu heyecanı güreş severlere yaşatan tertip komitesine teşekkür ediyor, başta başpehlivanımız olmak üzere tüm güreşçilerimizi kutluyorum.” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler