sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Kabineyi Twitter'dan duyurdu

İngiltere Başbakanı David Cameron, yeni bakanları Twitter hesabından duyurdu. Yeni kabinede kadın bakanların fazlalığı dikkat çekiyor.

Kabineyi Twitter'dan duyurdu
- A +

 

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimin ardından Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan David Cameron yeni kabineyi oluşturdu.

Muhafazakar Parti'nin sandıktan 331 milletvekili çıkardığı ve tek başına iktidar olduğu genel seçimin ardından yeni kabinede yer alacak kişileri Başbakan Cameron resmi Twitter adresi aracılığıyla duyurdu.

Kabinede özellikle kadın bakanların sayısının fazlalılığı dikkati çekti.

TÜRK KÖKENLİ BAŞKAN GELECEK YIL KABİNEDE

Genel seçim sonucu Muhafazakar Parti Güney Ruislip bölgesinden milletvekili seçilen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'a ise bakanlık görevi verilmese de Johnson'ın kabinenede bulunacağı ve toplantılara katılacağı bildirildi.

Türk kökeniyle bilinen Boris Johnson'ın gelecek yıl yapılacak Londra belediye başkanlığı seçimine kadar iki görevi birden yürütmesi bekleniyor. 50 yaşındaki Johnson, 2008 yılından bu yana Londra Belediye Başkanlığı yapıyor. Johnson'ın gelecek yıl belediye başkanlığını bırakmasının ardından kabinede bakanlık görevi üstlenmesi öngörülüyor.

Geçen haftadan bu yana açıklanan ve kabinede yer alacak Muhafazakar Partili bakanların isimleri şöyle:

Başbakan David Cameron, Maliye Bakanı George Osborne, Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Savunma Bakanı Michael Fallon, İçişleri Bakanı Theresa May, Adalet Bakanı Michael Gove, Eğitim, Kadın ve Eşitlikler Bakanı Nicky Morgan, İş, Yenilik ve Yetenekler Bakanı Sajid Javid, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Amber Rudd, Kültür, Medya ve Spor Bakanı John Whittingdale, Uluslararası Kalkınma Bakanı Justine Greening, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, Çalışma ve Emeklilik Bakanı Iain Duncan Smith,
Çevre ve Gıda Bakanı Liz Truss, Ulaştırma Bakanı Patrick McLoughlin, Toplumlar ve Yerel Yönetimler Bakanı Greg Clark, İskoçya Bakanı David Mundell, Kuzey İrlanda Bakanı Theresa Villiers, Galler Bakanı Stephen Crabb, Avam Kamarası lideri Chris Grayling, Lordlar Kamarası lideri Tina Stowell

Parti içerisinde liderliğin kararları doğrultusunda hareket edilmesini kontrol eden "Chief Whip" Mark Harper.

GÖLGE KABİNE DE BELLİ OLDU

Bu arada muhalefetteki İşçi Partisi'nin gölge kabinesi de belli oldu. Seçimin ardından Ed Miliband genel başkanlık görevinden istifa ettiği İşçi Partisi'nde bu göreve partinin sonbahardaki genel kuruluna kadar başkan yardımcısı Harriet Harman vekalet edecek. İşçi Partisinde Hilary Benn gölge Dışişleri Bakanı, Chris Leslie ise gölge Maliye Bakanı görevlerine getirildi.

İşçi Partisinde Andy Burnham, Yvette Cooper ve Chuka Umunna gibi kişilerin isimleri genel başkanlık için geçiyor.

Öte yandan İşçi Partisi'ne danışmanlık yapan İngiliz işadamı Lord Alan Sugar, görevinden "partinin olumsuz ticari politikalarından dolayı" ayrılacağını açıkladı.

Birleşik Krallık'ta geçen hafta yapılan genel seçimi David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Muhafazakarlar, 331 bölgeden milletvekili çıkararak tek başına iktidar oldu. Seçim sonucu ciddi oy kaybeden İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin liderleri ise istifa etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler