Kabaran veresiye defteri isyan ettirdi

Samsun'da market işleten Züleyha Uçan, "Borcu olup 6 aydır ödeme yapmayanlar, geleneksel olarak yayınladığımız yüzsüzler listesine dahil olacaklardır" yazılı afiş astı.

Kabaran veresiye defteri isyan ettirdi
- A +

 

Samsun'da market işleten Züleyha Uçan'ın veresiye defterindeki alacaklarını tahsil etmek için iş yerine astığı "Borcu olup 6 aydır ödeme yapmayanlar, geleneksel olarak yayınladığımız yüzsüzler listesine dahil olacaklardır" yazılı afiş, görenlerin dikkatini çekiyor.

Atakum ilçesinde market işleten Züleyha Uçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağabeyiyle 30 yılı aşkın süredir bu işi yaptığını söyledi.

Bakkal olmamalarına rağmen müşterilerine veresiye defteri açtıklarını dile getiren Uçan, alacaklarını tahsil edebilmek için dükkanlarına borçlulara yönelik afiş astıklarına işaret etti.

Üzerinde "Duyuru, Türkiş Market'e borcu olup 6 aydır ödeme yapmayanlar, geleneksel olarak yayınladığımız yüzsüzler listesine dahil olacaklardır. Bu duruma düşmek istemeyen borçluların bir an önce borçlarını ödemeleri rica olunur" yazılı afişin benzerini yıllar önce de astıklarını anlatan Uçan, bu yöntemle alacaklarının büyük kısmını tahsil ettiklerini söyledi.

Aynı yöntemi yeniden uygulamaya mecbur kaldıklarını ifade eden Uçan, "Dışarıdaki yazıyı bir hafta önce yazdırdık ve astık. Biz bunu yıllar önce de asmıştık. Bayağı etkisi olmuştu. Duyuruyu gören getirsin borcunu versin" dedi.

Uçan, defterlerinde 5-6 yıl öncesinden ödenmeyen borç bulunduğunu, en yüksek alacaklarının ise 12 bin liraya ulaştığını kaydetti.

Astıkları yazının ilgi çektiğini, hatta gören bazı müşterilerinin borçlarını kapattıklarını belirten Uçan, "Yazıyı okuyana ilginç geliyor. Gülümsetiyor. Bir de yazıyı okuyan geliyor, veresiye açtırmak istiyor. Biraz da ters tepki yaptı. 'Hesap açtırabilir miyiz?' diyenler oluyor ama artık veresiye açmıyoruz" diye konuştu.

Uçan, yaptıkları duyurunun ardından borçlarını ödememekte ısrar edenlerin isimlerinin bulunduğu listeyi "yüzsüzler listesi" olarak yayınlayacaklarını sözlerine ekledi. 

Yorum Ekle