sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Japonya'ya tarihi yolculuk

125 yıl önce batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan denizciler, 2 aylık tarihi yolculuğun sonunda Kuşimoto kıyılarına demir atan TCG Gediz Fırkateyni'nde törenle anıldı.

Japonya'ya tarihi yolculuk
- A +

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Japonya'nın Kuşimoto kıyılarında 125 yıl önce batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan denizciler için düzenlenen anma törenine katıldı.

Ülkenin güneydoğusundaki Vakayama bölgesinin Kuşimoto kentinde bulunan Ertuğrul Şehitliği'nde düzenlenen törene, Japonya Prensesi Akiko Jouo, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, çok sayıda Türk ve Japon yetkilinin yanı sıra yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

Türkiye'den getirilen toprak, Tokyo Camisi imamı Muhammed Raşit Alas'ın okuduğu dualar eşliğinde şehitliğe serpildi.

TBMM Başkanı Çiçek, Japonya Prensesi ve diğer yetkililer, törenin ardından Türk Müzesi'nin açılış seremonisine katıldı ve kurdele kesti.

Cemil Çiçek, Ertuğrul Fırkateyni'nin batmasının 125'inci yılı anısına Türkiye'den yola çıkan ve 2 aylık tarihi bir yolculuk sonucu Kuşimoto kıyılarına ulaşarak demir atan TCG Gediz Fırkateyni'ni gezerek incelemelerde bulundu ve askeri yetkililerden sefere ilişkin bilgi aldı.

TCG Gediz Fırkateyni daha sonra Kuşimoto'dan demir alarak Tokyo limanına doğru yola çıktı.

Ertuğrul Firkateyni, 15 Eylül 1890'da geri dönmek için Yokohama Limanı'ndan ayrılmış, tayfun sebebiyle 16 Eylül 1890'da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batmıştı. Kazada 531 Türk denizci şehit olmuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler