İznik o listede birinci olabilir!

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Bursa'nın ilçesinde incelemelerde bulundu.

İznik o listede birinci olabilir!
- A +

 


İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve yöneticiler tarafından Ayasofya önünde karşılanan Müsteşar Dursun, başkanlık makamında basın toplantısı yaptı. Müsteşar Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, bakanlık olarak yeni başlattıkları "Osmanlı çınarları envanteri” çalışmasına binaen İznik'e geldiğini, yapılan ölçümde Davudu Kayseri çınarının gövde genişliğinin 20 metreden fazla çıktığını, bu çınar ile İznik'in bu listede birinci olabileceğini ifade etti.
Müsteşar Dursun, "Tarihi mimariden öte sivil mimari bizim için mühim. Başkandan öğrendiğimiz kadarı ile İnikli, Ömerli ve Hisardere köyleri öne çıkarılabilir. İnikli köyünün tarihi evleri İznik ile birlikte UNESCO listesine beraber girebilir.

Tarihi çınarların gövde çapları önemli. Davudi kayseri ve Elbeyli köyünde bulunan Hespekli çınarı da listeye girecek. Bizler bakanlık olarak tanıtıma hazırız. Alt yapı ve şekillenmesi bitmeden tanıtıma çıkamayız. İlçenin girişleri önemli; Bursa'dan mı girecek Sakarya'dan mı girecek? Yolların durumu, ilçeye ilk girdiği bölge çok mühim. Bölgenin kendine has, damak tadını gösteren bir yemek ortaya çıkarılmalı. Bunların yanında mahalli zanaat türlerini ortaya çıkarmamız lazım. Çini var, ama o lider bir marka. Daha mahalli olmalı, sepetçilik, el oymacılığı ve iğne oyası gibi. UNESCO listesi için belli normlar var. İlçenin doğal yolları var mı? Parke ve asfaltı kabul etmiyor.

Arnavut kaldırımı tipi yollar önem taşıyor. UNESCO genel kültürlerin devamı konusunda puan veriyor. Kültür ve edebiyat konusunda faaliyet gösteren yerel yayınlar da kıstaslar arasında. Siyasi olmayan her türlü tanıtım organı önem taşıyor. Çirkin binalar, çirkin yapılaşma, yığılma, peyzajda hatalı düzenleme yapılmadığı sürece UNESCO listesine rahatlıkla gireceğine inanıyorum” diye konuştu.
Müşteşar Dursun, Ayasofya Orhan Camii, çini kazıları alanı, Süleyman Paşa Medresesi, Lefkekapı, iznik Müzesi ve I. Murat Hamamı’nı gezdi. Dursun, restorasyonu süren İznik Müzesi’ndeki çalışmaların hızlandırılması için teşebbüse geçeceğini söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler