İzmir Kuşcenneti'nde flamingo bereketi

İzmir Kuşcennetinde ilk defa flamingo yavrularının havadan fotoğrafı çekilerek sayımları yapıldı ve 2015 yılında 7 bin 111 yavrunun olduğu tespit edildi.

İzmir Kuşcenneti'nde flamingo bereketi
- A +

 

 

          İZMİR (Ege Ajans)

          İlk defa flamingo yavrularının oluşturduğu kreşin helikopterden fotoğrafı çekildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün sağladığı helikopterden Kreşin havadan fotoğrafı Yard.Doç.Dr.Ortaç Onmuş tarafından çekilerek yavrular tek tek sayıldı. 2015 yılı kuluçka döneminde 7 bin 273 çift flamingonun İzmir Kuşcennetinde üredikleri yapılan yuva sayımlarıyla ortaya çıkarıldı. 2014 yılına göre 3 bin çift flamingonun  bu sene daha az kuluçkaya yatmış olduğu  bunun nedeni olarak da  Haziran ayında yağan yağmurlar gerekçe gösterildi.

HEDEF 20 BİN ÇİFT FLAMİNGO

          2012 yılında İzmir Kuşcennetini Koruma Birliği tarafından flamingoların üremeleri için 6 bin m2  flamingolara özel üreme adası yapıldı. 2 yılda 17 bin çift flamingo kuluçkaya yattı ve ortalama 14 bin flamingo yavrusu kuşlar alemine kazandırıldı. 2016 yılı üreme döneminde 20 bin çift flamingoya ev sahipliği yapmak için İzmir Kuşcenneti Birliği tarafından satın alınan el traktörü ile adanın kullanılmayan kısımları çapalandı ve ada üzerindeki taş ve diğer atık maddeler toplanarak alandan uzaklaştırıldı. 2014 ve 2015 yılında ortalama 14 bin flamingo yavrusunun kuşlar alemine kazandırılmasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü İzmir Milli Parklar Şube Müdürlüğü, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü,  Binbir Gıda Çamaltı Tuz İşletmesi Müdürlüğü, Menemen Sol Sahil Sulama Birliği Başkanlığı, İzmir Kuşcennetini Koruma Birliği Başkanlığı, flamingo yavrularının havadan fotoğrafının çekilmesinde yardım eden İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı flamingoların çoğalmasında azami titizlik gösterdi. Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “2016 yılı kuluçka döneminde de ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının aynı duyarlılığı göstermesi ile 20 bin çift flamingonun İzmir Kuşcennetinde kuluçkaya yatmasını sağlamak imkansız değildir” diyerek, gelişmelerden memnuniyetini ifade etti

 

 

                                                          

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ