İşte Türkiye'de aşılanan kişi sayısı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Sağlık Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Türkiye'de aşılanan kişi sayısı!
- A +

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Sağlık Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de aşılanan kişi sayısını açıklayan Erdoğan, ''Bugün itibarıyla 12 milyonu ikinci doz olmak üzere, toplam 27 milyondan fazla aşılama gerçekleştirdik. Yerli aşı üretim çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz'' ifadelerini kullandı. 

''İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK''

Salgının başından itibaren farklı ülkelere Türkiye'den yardım edildiğini ifade eden Erdoğan, ''158 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yerli solunum cihazları da dahil, muhtelif kalemde tıbbi cihaz ve ekipmanı gönderdik.

Türkiye olarak, salgının ilk günlerinden itibaren elimizdeki imkanları vatandaşlarımızla beraber dost ve kardeş ülkeler için de seferber ettik.

Elimizdeki aşıları diğer ülkelerle paylaşmaya gayret ettik. Yerli aşımızı, hazır olur olmaz, vatandaşlarımızla beraber tüm insanlığın istifadesine sunacağız'' ifadelerini kullandı.

''İZAHI YOKTUR''

Kimi ülkelerin DSÖ onaylı aşılara izin vermemesine tepki gösteren Erdoğan, ''Dünya Sağlık Örgütü’ne üye herhangi bir ülkenin, bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur.

G20 ülkeleri arasında 'iyi uygulamalar veri bankası' kurulması gelecekteki krizlere karşı önlem alınmasını kolaylaştıracaktır'' sözlerini sarf etti.

ULUSLARARASI SEYAHAT VURGUSU

Erdoğan ayrıca ''Uluslararası seyahatler ve turizmin önü gerekli sağlık ve hijyen şartları sağlanarak açılmalıdır'' ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler