İşte Trakya'nın baklavası

Tekirdağ'da peynirle yapılan Hayrabolu tatlısı, bayramda, düğünde ve özel günlerde baklavadan daha fazla tercih ediliyor.

İşte Trakya'nın baklavası
- A +

 

Tekirdağ'da peynirle yapılan Hayrabolu tatlısı, bayramda, düğünde ve özel günlerde baklavadan daha fazla tercih ediliyor.

Hayrabolu tatlısı imalatçısı Sami Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatlının bölgede çok sevildiğini ve ürünün kıvamını da ismini de kendilerinin belirlediğini söyledi.

Tatlının kıvamını 45 yıl önce babası tarafından bulunduğunu ve o dönem her şeyin el yordamıyla yapıldığını anlatan Kaya, işlemlerin eskiden taş fırınlarda odun ateşinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tatlının asıl adının "Kadı göbeği" olduğunu, ancak babasının Hayrabolu ilçesinde kent merkezine giderken ürünü sattığında ilçenin isminin bilinmesi için "Hayrabolu tatlısı" olarak kullandığını anlatan Kaya, şunları anlattı:

"Bu tatlı, çok hassas çalışmanın ürünü. 45 yılın emeği ile buradayız. Tatlı için sabah çiğ süt alıyoruz, bu tatlıakşamdan kalan sütle bile yapılamaz. Bunu işledikten sonra peynir yaparız. Bu peyniri çekerek yumurta, irmik, un ve kabartma tozuyla karıştırırız daha sonra şeklini veririz ve fırına göndeririz. Bu sabah süt olarak imalathanemizde giren ürün, akşam Hayrabolu tatlısı olarak çıkar."

Kilogramı 20 liradan satılan tatlının yıllardır bölge halkının damak tadına hitap ettiğini ve tüm özel gün ve bayramlarda sofralardaki yerini aldığını aktaran Kaya, şöyle devam etti:

"Trakya'nın baklavası da tatlısı da budur. Tüm bayramlarda, düğünlerde bu tatlı tercih edilir. Hem insanların alıştığı bir tat hem de yufka ile yapılan tatlılarına göre daha kolay olduğu için sofralarda bizim tatlımız yer alıyor. Hafif bir tatlı bu, ağustosta da yesen insanı rahatsız etmez."

Tatlının artık bilinirliğinin arttığına dikkati çeken Kaya, kargoyla tüm yurda ürün gönderdiklerini, gurbetçi vatandaşların ise tatlı almadan ülkeden çıkmadıklarını sözlerine ekledi.

- Tatlı yapımında kullanılan ürünler tamamen doğal

Usta Nezih Gücüm ise Hayrabolu tatlısının sütle yapıldığı için, yufkayla yapılan tatlılara göre, çok daha hafif olduğunu belirtti.

Tatlının her sabah taze sütle yapıldığını anlatan Gücüm, ''Kullanılan un, yumurta gibi ürünlerimizi yine bölgemizden alıyoruz. Kullandığımız yumurtalar çiftlik ürünü. Tüm ürünlerimizin hepsi doğal, ürünlerimizde katkı maddesi bulunmuyor" diye konuştu.

Yorum Ekle