İşte CHP'deki koalisyon eğilimi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Parti genel merkezinde basına kapalı yapılan toplantı, 4 saat sürdü.

İşte CHP'deki koalisyon eğilimi
- A +

 

Toplantıda 50 civarında il başkanının söz olarak, koalisyon tercihleri hakkında açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Çoğu il başkanının Ak Parti ile bir koalisyona "sıcak bakmadığı" öğrenilirken, bazı il başkanlarının ise geniş tabanlı bir koalisyonla ülkenin istikrarına katkı sunulacağını söylediği belirtildi.

ERKEN SEÇİME DE HAZIR OLUN

İl başkanlarının koalisyon görüşmeleri sırasında vereceği kararlara yönelik Kılıçdaroğlu'na desteklerini ilettikleri bildirildi. Öte yandan, toplantıda bir erken seçim ihtimali üzerinde de durulduğu, il başkanlarının bu seçeneğe de hazır olunması istendiği ifade edildi.

CHP'nin koalisyon kurmaktan, ülkeyi yönetmekten kaçan bir parti imajı vermemesine işaret eden il başkanları, iyi bir protokolle, CHP'nin mutlaka ülke yönetiminde söz sahibi olması gerektiğini belirttiler. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen il başkanları ise HDP'nin de bulunduğu bir koalisyonun faydalı olacağı görüşünü ilettiler.

Kılıçdaroğlu'nun da toplantıda koalisyon ihtimalleri üzerine bir konuşma yaptığı ve il başkanlarından daha önce açıkladıkları 14 maddelik koalisyon ilkelerini halka anlatmalarını istediği dile getirildi. Kılıçdaroğlu'nun, il başkanlarına, "seçim bitti diye sahadan ayrılmayın, halkın yanında olun" çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler