İşte Bursaspor'un borç miktarı

Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Emin Adanur, yeşil-beyazlı kulübün mevcut borcunun 90-100 milyon Euro olduğunu söyledi. Güncel döviz kuruna bakıldığında ise bu rakamın TL bazında 1 milyar 350 milyon TL olduğu görülüyor.

İşte Bursaspor'un borç miktarı
- A +

 

Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Emin Adanur, Hürriyet Bursa’ya açıklamalarda bulundu. Bursaspor’un son 10 yılında altyapıdan Türk futboluna kazandırdığı oyuncular ve satışlarından elde edilen rakamlar ile birlikte, doğru yönetilememenin de doğurduğu zarar göz önüne alındığında, bu süreçteki kaybın 300-400 milyon Euro civarında olduğunu belirten Adanur, “Bu bahsettiğim rakam, hiçbir kulübün kasasında yok. Bursaspor bu kazancı kendi elde etmiş bir kulüp. Altyapıdan emek sarf ettiği, yetiştirdiği oyuncular ile elde etti.

Bursaspor’un elinde kendi yetiştirdiği oyuncular ile kazandığı ve bu parayı doğru yönetemediği bir süreç vardı. Şu an biz bir kafamızı kaldırabilsek, kendimizi Süper Lig’e taşıyabilsek, ferahlayabilsek, yetiştirdiğimiz ve yetiştirmekte olduğumuz çok kıymetli oyuncular var. Borcumuz baktığınız zaman, 90-100 milyon Euro. Futbol piyasası döviz zaten, Allah nasip etseydi oyuncularımızı satmadan kendimizi Süper Lig’e atabilseydik, şu anki oyuncularımızla dahi Süper Lig’e çıktığımızda değerimiz 50 milyon Euro’ya ulaşacaktı.

Hayal de gelebilir fakat Süper Lig’e çıktığımızda elimizde 50 milyon Euro’luk bir takım olacak. Bu oyuncuların satışında zaten borcun yarısını kapatıyorsun. Şunu hayal ediyorum; Allah’ın izniyle Süper Lig’e çıkarsak elimizdeki değerleri de satmadan önümüzdeki yıl, ciddi bir hedef koymadan 1-2 yıl sadece altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncuları Süper Lig’de pazarlayarak borcumuzu kapatıp, temiz bir sayfa açabiliriz” dedi.

KULÜBE PARA GEREKİYOR OYUNCU SATABİLİRİZ

Kulübün mali yapısının şu an transfere elverişli bir durumda olmadığının altını çizen Adanur, “Göreve geldiğimizde de değildi, söz verdiğimiz tutarı verdik, sözümü tuttuk. Gerçekleştirebildiğimiz kadar transfer gerçekleştirdik. Ancak bu noktadan sonra bir şey almak istiyorsak, bir şey satmak zorundayız. Hatta bir şey almak istemiyorsak dahi satmak durumundayız çünkü ikinci dönem, bir 50 milyon daha ben veremem. Bu noktada birilerini satacaksak, kulübün kasasına para girecek. Ben bu paraları alacağım diye bir şey asla söz konusu bile değil. Şu an gözle görülür bir şekilde sanıyorum ki 4-5 oyuncu ile yollarımızı ayıracağız, birkaç tane de transfer yapacağız. Talep üzerine zorunlu satış olabilir, çünkü kulübe para gerekiyor.” şeklinde konuştu.

ULAŞILABİLİR BİR BAŞKAN VURGUSU

Sosyal medya kullanımı ve paylaşımlar noktasında da, ‘ulaşılabilir bir başkan’ olma gayesinin temelde yattığına işaret eden Adanur, “Kimseyle çatışmıyorum, kişisel bazda bazen çok düzeysiz bir şey yazılırsa kendimce cevap veriyorum. Güzel yorumlara da cevap vermeye çalışıyorum. Aslında ulaşılabilir olmak çok güzel bir duygu. Taraftar açısından bu önemli; ben bu imkanı sağlamaya çalışıyorum. Biraz profesyonel bakılsa bu duruma, gerçekten iyi bir durum. Ben de bir bakana, bir belediye başkanına sosyal medyadan yazabilmek, yazdığımda dönüş alabilmek isterim. Ben şu ana dek dava da açmadım asla, öyle bir dünyam yok. Niye bir sistem kurup, adama hakaret ettireceğim ki? Şunu biliyorum bu gün olur bana geri döner.” ifadelerini kullandı.

BURSASPOR SAHİPSİZ BIRAKILIYOR

Bursaspor’un çok büyük bir marka değeri olduğunu ancak yalnız kaldıklarını da sözlerine ekleyen Adanur, “Bursaspor birçok alanda gelir modeli oluşturabileceğim bir kulüp, marka değeri çok yüksek ama anlamsız bir şekilde hiçbir şeyi gerçekleştiremeyeceğim kadar da sahipsiz. Bir yatırım yapacaksın, kredi alamıyorsun. Dönüyorsun bir başka yerden gelir kaynağı oluşturmaya çalışıyorsun, camiadan tepki alıyorsun. Dükkanları çıkarıyoruz, tanıdıklarına peşkeş çekeceksin diyorlar. Benim tek amacım bir şekilde bunları canlandırıp, Bursaspor’u şu anki halinden kurtarmak. Dışarıda bir kitle var, hiçbir şey yapmayıp sürekli olarak eleştiriyor. Yapılan her işe de karşı çıkılıyor bu kez de hiçbir projeyi gerçekleştiremiyoruz. Yapacağım hiçbir eylem siyasiler ve camia tarafından hoş karşılanmıyor, her şeyin altında bir şeyler aranıyor. Bursa’da sportif başarı elde etmeden yaptığın hiçbir şeyin anlamı yok. Neden kimse protokole bakıp da, biriniz bile niye gitmediniz bu maça demiyor? Bizler de her şeyi halletmeyi çalışıyoruz, halledemediğimiz her noktada da tokadı yiyoruz, en ufak hatamızda tokat attılar” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı enveri 24 Kasım 2021 22:42 Bursasporun alt liglerde profosyonel takımı yoksa işi çok zor borçtan kurtulamaz.Dikkat ederseniz Bursaspor Merinos düştüğünde kaybetmişti.

İlgili Haberler