İşte asgari ücret ile çalışan işçi sayısı

Seçim vaatlerine giren asgari ücretli sayısı kafa karıştırdı. Gerçek rakamın ise 5 milyon değil 2.8 milyon kişi olduğu ortaya çıktı.

İşte asgari ücret ile çalışan işçi sayısı
- A +

 

7 Haziran'da yapılacak seçimde partilerin en büyük yarışma alanlarından biri asgari ücretliler oldu. Son olarak dün MHP, halen 949 lira olan asgari ücreti net 1.400 liraya çıkaracağını vaat ederek bu alanda da yarışa dahil oldu. CHP'nin asgari ücret vaadi bin 500, HDP'nin vaadi 1.800, DSP'nin vaadi ise 2.000 lira oldu.

Peki partilerin bu kadar odaklandığı asgari ücretli seçmen gerçekte ne kadar? Türkiye'de yaklaşık 5 milyon işçinin asgari ücret ve altında parayla çalıştığı kayıtlara girmiş durumda.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, Türkiye'de işçi statüsündeki kayıtlı çalışanların sayısı 13 milyon 787 bin kişiye ulaşıyor. Bu sayının yaklaşık 1.5 milyonu kamu işçisi ve sendikalı işçi olarak dışarıda bırakıldığında özel sektörde, sendikasız ve ücretli çalışanların sayısı yaklaşık 12 milyon görünüyor. Bu rakamın yüzde 40'ının yani yaklaşık 5 milyonunun asgari ücretli göründüğü daha önce Çalışma Bakanlığı'nın soru önergelerine verdiği yanıtta yer almıştı.

Ancak işte tam da burada 5 milyonun ne kadarının gerçekten asgari ücretli olduğu konusunda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 2012'de bütçe görüşmeleri sırasındaki ifadesini dikkate almak gerekiyor.

ŞİMŞEK '% 45' DEMİŞTİ

Şimşek o tarihte, “Türkiye'de çalışanların yüzde 45'i hâlâ asgari ücret üzerinden gösteriliyor” demişti. Yani Şimşek'in ifade ettiğine göre aslında yüksek ücret alıp asgari ücretli gösterilenlerin oranı yüzde 45. Buna göre 5 milyon asgari ücretlinin yaklaşık 2.2 milyonu aslında yüksek ücret aldığı halde asgari ücretli gösterilerek daha düşük vergi ödeniyor.

2.8 MİLYON KİŞİ!

Aslında bu kesim gerçekte daha yüksek ücret aldığı için siyasi partilerin yüksek asgari ücretle çekebileceği kesim arasında yer almıyor. Yani siyasi partilerin asgari ücrette hedeflediği özel sektörde çalışan kesim aslında 2.8 milyon kişi. Bunlar da aileleriyle birlikte yaklaşık 10 milyon kişilik bir kesime karşılık geliyor. Diğer yandan Merkez Bankası'nın geçen hafta açıklanan araştırmasında asgari ücret ve altında geliri olanların sektörel dağılımına yer verilmişti. İmalat sanayiinde çalışanlar arasında ise en çok asgari ücret ve altında geliri olanlar yüzde 50.1 ile giyim imalatı yapanlar, ikinci sırada yüzde 46.7 ile tekstil, üçüncü sırada ise yüzde 43.2 ile mobilya imalatçıları var.

Kaynak : Habertürk

Yorum Ekle

İlgili Haberler