İsrail Mısır ile sınır kapısını kapattı

İsrail'in, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bulunan askeri kontrol noktalarına düzenlenen saldırıların ardından bu ülke ile olan sınır kapısını kapattığı bildirildi.

İsrail Mısır ile sınır kapısını kapattı
- A +

 

İsrail radyosunun ordu yetkililerine dayandırdığı haberinde, "Sina'da meydana gelen olayların ardından ordu, Gazze'yle olan Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın yanı sıra  İsrail-Mısır sınırındaki Nitzana Sınır Kapısı'nı da kapatma kararı almıştır" denildi.

Haberde, bu kararın Sina'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların akabinde alındığına işaret edildi.

Netanyahu ve Yalon'dan taziye

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Moşe Yalon, Mısır hükümetine ve saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini ilettikleri bir mesaj yayınladı. 

ABD'den kınama

Öte yandan, ABD de Mısır'ın Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktalarına eş zamanlı olarak düzenlenen terör saldırılarını kınadı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, bugün meydana gelen saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve Mısır halkına başsağlığı diledi. 

Olaylarda yaralananlara acil şifalar dileyen Price, "ABD, bu sabah Kuzey Sina’da Mısırlı güvenlik güçlerine yönelik düzenlenen ve düzinelerce Mısırlı personelin hayatını kaybettiği, birçoğunun da yaralandığı terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor" ifadesini kullandı.

Ülkeyi derin etkileyen birçok terör saldırılarının meydana geldiği ortamda ABD'nin Mısır'ın yanında yer aldığını belirten Price, iki ülke arasındaki uzun süreli ortaklık bağlamında da Washington'ın kararlılıkla Mısır'a, güvenliğine ilişkin tehditlerde yardımlarını sunmaya devam edeceğini kaydetti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler