İsrail Başkonsolosu'ndan sıcak ilgi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), İsrail Başkonsolosu Shai Cohen’i ağırladı. Cohen, birçok alanda önemli bir merkez olan Bursa ile ticari işbirliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

İsrail Başkonsolosu'ndan sıcak ilgi
- A +

 

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen ve beraberindeki heyet, BTSO’yu ziyaret etti. Oda Merkez Binası’nda gerçekleştirilen ziyarette İsrailli heyeti, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur karşıladı. Bursa ile İsrail arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesini istediklerini dile getirdi. Bursa’dan İsrail’e ihracat yapan 426 firmanın bulunduğunu kaydeden Aytuğ Onur, Bursa’da İsrail sermayeli 4 firmanın faaliyet gösterdiğini belirtti.

“BURSA VE İSRAİL İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURMALIYIZ”

Aytuğ Onur, Bursa ve İsrail arasındaki ihracatın 2014 yılı itibariyle 83 milyon dolar, ithalatının 7 milyon dolar olarak seyrettiğini aktardı ve Bursa’nın Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı şehri olduğunu kaydetti. Bursa’nın otomotiv, tekstil, makine ve tarım alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Onur, “Türkiye ekonomisinin dinamosu görevini üstlenen Bursa, yabancı yatırımcılar için de önemli bir merkez. Bursa iş dünyası olarak, İsrail ile olan ticari işbirliğimizi artırabiliriz. Bu konuda İsrail ve Bursa iş dünyasını buluşturabiliriz” dedi.

Aytuğ Onur, Ekim ayında Bursa’da düzenlenecek olan Tarım Fuarı’nda Bursa ve İsrailli sektör temsilcilerini bir araya getirmek istediklerini vurguladı.

“BURSA ÖNEMLİ BİR MERKEZ”

İsrail Başkonsolosluğu görevine geldiğinden bu yana Bursa’yı ilk defa ziyaret ettiğini dile getiren Shai Cohen, Bursa’nın sanayi, ticaret, tarım, tarih ve kültür alanındaki potansiyeline hayran kaldığını vurguladı. Bursa ile İsrail arasındaki ticari ilişkilerin yeterli olmadığını ifade eden Cohen, Bursa’nın tarım alanında ciddi bir kaynağının olduğuna işaret etti. Cohen, “BTSO’nun desteğiyle güzel bir organizasyon yapma arzusundayız. Hedefimiz, Bursa ile İsrail arasındaki ilişkileri güçlendirmektir” dedi.

“TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu söyleyen Cohen, “İsrail’de yakın bir dönemde genel seçimler yapıldı. Mevcut Başbakan Netanyahu tekrar göreve geldi. Yeni dönemde Türkiye ile İsrail arasındaki ticari ilişkilerin güçlenmesini istiyoruz. Bu konuda elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler