'IŞİD’e yardım iddiaları iftiradan ibaret'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiği yönündeki iddialarının bir karalama kampanyasının parçası ve tamamen iftira olduğunu söyledi.

'IŞİD’e yardım iddiaları iftiradan ibaret'
- A +

 

Sözcü Bilgiç, Dışişleri Bakanlığı’nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin bilgilendirme yaptı. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’un ’insani dram olmadığı sürece mülteci alınmayacağı’ yönündeki sözleri ile ilgili bir soru üzerine Türkiye’nin Esed rejiminden kaçanlara bugünü kadar kapılarını açtığını vurgulayarak "Sayın Kurtulmuş’un da belirttiği gibi, Türkiye insani trajedi olunca kapılarını açıyor. Bu çerçevede açık kapı politikamızda bir değişiklik yok" diye cevap verdi.

Bilgiç, Türkiye’ye yönelik son günlerde yoğun göç dalgası olduğuna dikkat çekerek 3 Haziran’da 837, 4 Haziran’da 2 bin 832, 6 Haziran’da 3 bin 168, 10 Haziran’da 6 bin 597 kişinin Türkiye’ye giriş yaptığını belirterek bu kişilerin geçici barınma merkezlerine yerleştirildiğini kaydetti.

"KARALAMA KAMPANYASI"

AP raporunda yer alan Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede diğer ülkelerle işbirliğini artırması gerektiğine yönelik ifadelerin sorulması üzerine ise Bilgiç, Türkiye’nin bu konudaki tavrının çok net olduğunu vurgulayarak IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyonun bir parçası olarak bugüne kadar tüm toplantılara katıldığını ifade etti. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede herhangi bir sıkıntısının olmadığına dikkat çeken Bilgiç, "Bu konudaki ilkelerimiz gayet açık ve net. Uluslararası ortaklarımızla da herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor" karşılığını verdi.

Türkiye’nin IŞİD’e yardım ettiği iddialarını ile ilgili ise Bilgiç, örgütün Türkiye için önemli bir güvenlik tehdidi olduğunu belirterek, "Bu tehditle mücadele kararlılıkla sürmektedir. Türkiye’nin DAEŞ’e yardım ettiği yönündeki iddialar bir karalama kampanyasının parçası olup, iftiradan ibarettir" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler