IŞİD'e "cennete kavuşmak için" katılıyorlarmış

Konya polisi tarafından IŞİD'e lojistik destek sağladığı iddiası ile gözaltına alınan şüphelilerin sorguları devam ediyor. Şüphelilerin genç militanları, evlilik, şehit olup 'cennete kavuşma' vaatleriyle de kandırıp cihatla ilgili ayetler okutarak beyinlerini yıkadıkları iddia edildi.

IŞİD'e "cennete kavuşmak için" katılıyorlarmış
- A +

 

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 9 ailenin, çocuklarının Irak Şam İslam Devleti adıyla bilinen IŞİD terör örgütüne katıldığı iddiasıyla başvurusu üzerine çalışma başlattı. Polis, yaklaşık 8 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından dün saat 06.00 sıralarında operasyon düzenledi.

Daha önce belirlenen adreslere yapılan baskında IŞİD'e militan ve lojistik destek sağladığı ileri sürülen 9 kişi gözaltına alındı. Baskında polisi karşısında gören şüphelilerin sahur vakti geçmesine rağmen sigara içtikleri iddia edildi. Yapılan aramalarda ise çeşitli çaplarda av tüfeği ve fişek ele geçirildi. Şüphelilerin mesleklerinin ise kasap, tornacı, demir dökümcü ve sanayide çalışan işçi oldukları belirtildi.

DİNİ BİLGİSİYİ ZAYIF KİŞİLERİ TERCİH EDİYORLAR

Şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken de dini konularda yeterli bilgisi olmayan ve kendini günahkar olarak gören kişileri tercih ettikleri ve bu kişileri kandırıp, evlerinde düzenledikleri sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi.

EVLİLİK VE PARA YARDIMI VAADİ

Şüphelilerin ayrıca genç militanları, evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup 'cennete kavuşma' vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak adete beyinlerini yıkadıkları ileri sürüldü.

Konya'dan daha önce IŞİD'e katılıp, Suriye ve Irak'taki savaşta öldükleri öne sürülen ve cenazeleri tekrar memleketlerine gönderilen militanların çoğunun ise savaşta değil, evlerinde otururken uçakların bombardımanı sırasında öldüğünün tespit edildiği bildirildi. Şüphelilerin sorgusu sürüyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler