IŞİD protestosundan sonra olaylar çıktı

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği bombalı saldırıları protesto yürüyüşünün ardından olaylar çıktı.

IŞİD protestosundan sonra olaylar çıktı
- A +

 


Bir grup önlem alan polis ekiplerine molotof kokteyli ve havai fişek atarken, polis gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale edip grubu dağıttı.

Nusaybin'de IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği ve 100'den fazla kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılar DBP öncülüğünde düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Fırat Mahallesi Şirin Sokak üzerinde toplanan ve aralarında HDP Mardin Milletvekili Enise Güneyli'nin de bulunduğu kalabalık Abdullah Öcalan, PKK ve YPG lehine sloganlar atarak Mitanni Kültür Merkezi önüne yürüdü. Polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı yürüyüşün ardından toplanan kalabalık 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Kalabalığa konuşan DBP Nusaybin İlçe Başkanı İdris Yavuz, IŞİD'in Kobani'ye düzenlediği saldırıyı kınadıklarını belirterek, "DAİŞ çeteleri devletlerin desteğiyle barbarca katliamlarını sürdürüyor. Özellikle mübarek Ramazan ayında yapılan bu saldırılara karşı sessiz kalan tüm kesimlerinin buna karşı ayağa kalması gerekir. AKP sürekli olarak Kürtlerin mücadelesine karşı DAİŞ'i kalkan olarak kullanıyor. Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren kan politikasından AKP ve DAİŞ'i vazgeçmesi gerekiyor" dedi.

Protestocular daha sonra bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı. Sakarya Caddesi üzerinde toplanan bir grup ise burada önlem alan polis ekiplerine molotof kokteyli ve havai fişek attı. Polis ekipleri de gruba gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından grup ara sokaklara kaçıp, dağıldı.


Hakkari'de Kobani protestosu

Suriye'de IŞİD'in Kobani'ye yönelik düzenlediği saldırılar, Hakkari'de Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) Hakkari şubesi öncülüğünde düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.
KESK Hakkari şubesi önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu, DBP Hakkari il Eş Başkanı Emine Berivan Akboğa, HDP Hakkari il Eş Başkanı Zeynep Besi Dara, STK Temsilcilerinin de bulunduğu kalabalık ellerindeki pankartlarla yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Caddesi'nden Bulvar Caddesine yürüyen kalabalık, sık sık 'Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP' sloganları attı. Belediye binası önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasının metni Eğitim -Sen Hakkari Şube Eş Başkanı Süleyman Aşkan tarafından okundu. Aşkan, şöyle konuştu:
"Kobani' yi harabeye çeviren vahşi güçler ve işbirlikçileri direnişi hazmedemediler. Zirveye ulaşan özgür yaşam iradesi, tüm barbar saldırılara rağmen üç kantonu birleştirecek ve demokratik ortadoğunun kuruluşuna öncülük edecektir. İki gün önce Kobanê de gerçekleştirilen insanlık dışı saldırıyı kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bizler KESK olarak demokrasi, barış, adalet başlıkları altında atılması gereken bütün demokratik adımların bir an önce atılmasını talep ediyoruz. Ülkemizde halkların birlikte yaşamın umudunun yeşerdiği 7 Haziran seçim sonuçları dikkate alınarak bütün toplumsal kesimlerin ortaklaştığı bir yol haritası ile kurulacak hükümet ülkeyi var olan kaos durumundan kurtarabilir. Bunun en temel başlangıç noktası da durdurulmuş müzakere sürecinin genişletilmiş heyet ile bir an önce başlatılması, müzakerelerin yürütülmesinde ve devam ettirilmesinde temel rol oynayan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler