IŞİD panik içinde: Rakka'yı mayın ve hendeklerle çevirdi

IŞİD'in kontrolündeki Rakka'ya ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının yoğun bombardıman yapması ve YPG ile Burkan El Fırat Güçleri'nin kente yaklaşması kentte tedirginlik yarattı. Rakka'nın etrafına mayınlar döşeyen IŞİD, Kürtleri de kentten çıkartıyor.

IŞİD panik içinde: Rakka'yı mayın ve hendeklerle çevirdi
- A +

 

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları IŞİD'in elindeki Rakka'ya yoğun hava bombardımanlar gerçekleştiriyor. Edinilen bilgilere göre koalisyon uçakları günde 15-20 kez kent merkezini bombalıyor. IŞİD'in lider kadrosunun çoğunu Rakka'da yaşıyor.

'KÜRTLERE 48 SAAT SÜRE VERİLDİ'

IŞİD örgütü bombalamalardan kentte bulunan Kürtleri sorumlu tutuyor. IŞİD, kentte bulunan Kürtlerin yerlerin bilgisini YPG'ye aktardığı, YPG'nin de bilgileri koalisyon güçlerine i bildirdiği ve bombardımanların öyle yapıldığını düşünüyor. Örgüt, Kürtlere kenti terk etmeleri için 48 saat süre verdi.

Öte yandan IŞİD genişletilmiş Şura Meclisi toplantısında Rakka'nın düşmemesi için gerekli tedbirlerin alınması ve kente asker ve ağır silah sevkiyatının yapılması kararının çıktığı öğrenildi.

'ÖRGÜT PANİK İÇİNDE'

Sputnik'e konuşan PYD Kobani Eşbaşkanı ve TEV-DEM Dış İlişkileri Komitesi üyesi Ömer Eluş, IŞİD baskısından dolayı Rakka'dan Kobani'ye Kürtlerin gelmeye devam ettiğini söyledi. IŞİD'in Rakka'da oturan Kürtlere hain gözüyle baktığını ifade eden Eluş, " IŞİD, Kürtlerin YPG'ye ve PYD'ye bilgiler verdiğini düşünüyor ve kentten kovuyor. Rakka'dan gelenler örgütün YPG'nin kente yaklaşması ve koalisyon uçaklarının kenti bombalamasından kaynaklı büyük bir panik içerisine girdiğini aktarıyor. Örgüt kentin etrafını mayınlarla döşemiş" dedi.

'IŞİD SALDIRILARINI ARTIRDI'

YPG'nin de içerisinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri'nin Sözcüsü Şervan Derviş ise, IŞİD'in son günlerde saldırılarını arttırdığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: " IŞİD son günlerde YPG ve Burkan El Fırat güçlerine saldırılarını artırmış durumda. IŞİD'in saldırılarını püskürtüyoruz. Örgüt ağır kayıplar veriyor. Ayn İsa kasabasının tamamı 2 gün süren çatışmaların ardından tekrar elimize geçti. Şimdi kasaba etrafında çatışmalar devam ediyor. IŞİD bu sabah da Ayn İsa kasabasına 3 bomba yüklü araçla saldırdı, ama uçaklar o araçları imha etti.

'RAKKA'YI ALACAĞIZ'

Rakka merkezine 35 kilometre yakınlaşmış bulunmaktayız. Aldığımız bilgilere göre örgüt panik içerisinde. Kürtleri ve şüphelendiği insanları kentten kovuyor. Şimdiye kadar binlerce Kürt Rakka'dan kaçtı. Örgüt kentte hendekler kazıp mayınlar döşüyor. Irak'tan Rakka'ya ağır silahların sevkiyatını yapıyor. Burkan El Fırat Güçleri olarak Rakka'nın alınması için de bir hedefimiz var. Orayı IŞİD'ten temizleyeceğiz."

Yorum Ekle

İlgili Haberler