IŞİD gelinlerinin gizli dünyası

IŞİD militanları ile evlenen gelinler konuştu. Hemen hepsi batıdan. IŞİD gelinlerinden birinin en büyük derdi kocası şehit olursa onu hurilere kaptırmak.

IŞİD gelinlerinin gizli dünyası
- A +

 

Batıda yetişen kadınlar neden evlerinden kaçıp IŞİD'e gelin oluyorlar? IŞİD gelinleri The Guardian gazetesine konuştular. Anlattıkları şaşkına çevirdi. Sonradan Müslüman olan bu IŞİD gelinleri yaşadıklarını 'hayatımın en muhteşem deneyimi' diye niteliyorlar. Birinin de en büyük derdi kocası şehit olursa hurilere kaptırmak.

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, "IŞİD'e gelin gitmek isteyen" kadınlarla görüşerek hazırlanan bir haberde, Hrıstiyanken İslam'ı kabul eden Amerikalı Karen gibi genç kızların öyküsünü anlattı. Yazı, kendisi de İngiltereli bir Müslüman kadın olan, serbest gazeteci Nabeelah Jaffer'in imzasını taşıyor. Jaffer araştırmasını IŞİD'e katılmış ya da katılmayı isteyen genç kadınlarla sosyal medyada ve şifrelenmiş mesaj uygulamaları üzerinden aylarca sohbet ederek hazırlamış.

MÜSTAKBEL EŞİNE YOLCULUK

Bu kadınlardan biri olan 18 yaşındaki Karen, Uzay Yolu dizisine ve bilgisayar programcılığına ilgi duyan bir Amerikalı genç. 'Müstakbel eşi' Ebu Muhammed ile sosyal medyada tanışmış.

Twitter ve Ask.fm üzerinden başlayan mesajlaşmaları, Kik, Surespot ve Telegram gibi şifreli mesaj platformlarında devam etmiş.

Suriye yollarına düşmeden bir yıl kadar önce, haberleri dinleyip İslam'ı araştırmaya başladıktan sonra Müslüman olmuş. IŞİD'in sahiciliğinin ve Batı'dan tamamen farklı olmalarının kendisine ilham kaynağı olduğunu söylüyor.

Ancak Ebu Muhammed'le yazışmalarında içine ilk şüphe, IŞİD'e katılan başka kadınlarla görüşme isteğine Ebu Muhammed'in cevap vermemesiyle doğmuş.

Karen kuşkularına rağmen, İstanbul'a giden uçağa atlamış. Ebu Muhammed ona İstanbul'dan otobüsle Urfa'ya gitmesini, orada kendisi ya da bir arkadaşı tarafından karşılanacağını bildirmiş.

MÜSTEHCEN MESAJLAR GELİNCE
Yola çıkacağı gün Ebu Muhammed'den gelen mesajlar bayağı 'müstehcen' hale gelmiş. Bunun doğru olmadığını söyleyince de "Evlenmemize 24 saat kaldı şurada" cevabını almış.

Karen bu sırada bir de Urfa'da PKK tarafından kaçırılan bir kadının öyküsünü duyunca, Ebu Muhammed'in kimliğini sorgulamaya başladığını söylüyor.

Sonunda Ebu Muhammed'in aslında PKK'lı olduğuna kanaat getirmiş ve seyahati iptal etmiş. Karen Ebu Muhammed'e gelin gitmese de, niyet ettiği gibi IŞİD'e katılamadığı için hala suçluluk duyuyor.

TÜRKİYE SINIRINI GEÇMEK ANDRENALİN PATLAMASI

Nabeelah Jaffer, IŞİD'e katılmak için İngiltere'den Türkiye'ye giden 3 Londralı kız gibi Karen'in de orta sınıfın dar gelirli kesiminden bir aileden geldiğini ve düzgün bir eğitim aldığını yazıyor. "Yazıştığım kadınların hemen hepsi, benim 16 yaşındaki halime benziyordu." diyor Jaffer, "Kimisi sonradan İslam'ı seçmiş, kimisi Müslüman ailelerden gelme, dinlerini ciddiye alan muhafazakar Müslüman kızlardı."

IŞİD MİLİTANI İLE EVLENİP DUL KALDI

Jaffer bu kızların belirsizlikten nefret ettiklerini, İslam'daki çeşitli gelenekleri ve farklı yorumları incelemektense cihatçıların yayınladığı siyah-beyaz doktrinin onlara hitap ettiğini gözlemlemiş. Nabeelah Jaffer ile Twitter üzerinden görüşen Umm Umar da Suriye'ye gidip bir IŞİD militanı ile evlenmiş ama dul kalmış.

"Türkiye sınırından Suriye'ye geçmek hayatımda yaptığım en acayip işti" diyor. "Acayip" sözcüğünü iyi, harika manasında kullanıyor. Nabeelah Jaffer'i de örgüte katılmaya ikna etmek için "Sınırı geçerken imanın tavan yapacak. Büyük bir adrenalin patlaması yaşayacaksın. Hilafet varken İngiltere'de durman günah" diye yazmış.

KAFİRİN PARASI BİZE HELAL

İngiltere'de Bangladeşli bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Umm Umar, Jaffer ile sosyal medyada mesajlaşmaya başladığında 16 yaşındaymış. Bir geceyarısı yatağının üzerine bir not bırakıp evini terketmiş. Jaffer'e "Sen de kaç. Alabiliyorsan öğrenci kredisi al. Geri ödemen gerekmez. Kafirin parası bize helal" diye yazmış.

Annesine çok bağlı olmasına rağmen, içinde bulundukları "savaş durumu" yüzünden onları üzmenin de "helal" olduğunu düşünüyor. Umm Umar da İngiltere'de mutsuz bir çocukluk geçirenlerden. Okulda dövüldüğünü, otobüste üzerine tükürüldüğünü anlatmış. Jaffar, konuştuğu pekçok kız gibi onun da bir IŞİD savaşçısı ile evliliğinin pragmatik nedenlere dayandığını yazıyor. "Burada mahremsiz bir hayat çok zor olabilir." demiş Umm Umar.

ŞEHİT EŞİYİM

Kendisi gibi Bangladeş kökenli bir İngiltere vatandaşıyla evlendirilmiş. Onun "çok tatlı ve şefkatli" olduğunu ama birkaç ay sonra öldürüldüğünü anlatıyor. Şimdi eski hayatına göre Suriye'de daha mutlu olduğunu "şehit eşi" olarak saygı gördüğünü söylüyor.

ŞEHİT EŞİYSEN PARA ÖDEMİYORSUN

IŞİD'e giden bir başka kadın olan Umm Zehra da Umm Umar'ın durumuna özeniyor: "Şehit karısıysan hiçbir şeye para ödemen gerekmez" diyor. Ama bütün kadınlara bakıldığını ve her ay para verildiğini de ekliyor.

Umm Umar'ın Suriye'ye gitme nedeni, mükemmel bir İslam devletinde yaşama arzusu. Diğer kadınlar gibi İslami bir ütopyadan bahsediyor. "Gelip burada eğitimine devam edebilirsin, fıkıh öğrenirsin, hadis öğrenirsin, tıp okursun" diyor. Yas dönemi bitince din polisinin kadın kolu el Hansa'daki işine döneceğini söylüyor.

EN ZORU KOCAYA İTAATTİ

IŞİD propagandası da kendini, kendi evinde yabancı hissedenlere yöneliyor. Umm Abbas, "Kendini yalnız ve dışlanmış mı hissediyorsun? Günah işlemeyi bırak" diye bir tweet atmış. İngiltere'deyken depresyonda olduğunu yazan Umm Abbas IŞİD'e katılma yolculuğunu "hayatının en muhteşem deneyimi" olarak anlatıyor.

Sınırı, aralarında yeni doğmuş bir bebeğin de olduğu 10 kişilik bir aileyle birlikte geçmiş. IŞİD'le yaşamın 'ne kadar harika' olduğunu anlatıyor. Kötü muamele eden bir eşle karşılaşma olasılığına da şöyle cevap veriyor: "En iyi adamlar bu devlette. Şeriat mahkemeleri de sizi şiddete karşı koruyor." Umm Abbas, buna rağmen "Hayat sizi zor sınavlardan da geçiriyor. En zoru da kocanıza itaat" diyor.

YA KOCAM ŞEHİT OLURDA HURİLERE KAPTIRIRSAM
Umm Umar annesini özlüyor. Umm Zehra ise kocasının üzerine kuma almasından korkuyor. Kocası şehit olacak ve cennete gidecek diye hurileri kıskandığını söylüyor.

IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden 500'den fazla Batılı kadın olduğu düşünülüyor. En az bir o kadar da evlerinde bilgisayar başında IŞİD'i destekleyenler var.

IŞİD'İN SANAL DÜNYADAKİ ŞİFRELERİ
IŞİD destekçilerinin sanal dünyada kullandıkları 'kodlar' var. Suriye'ye gitmek 'tatile çıkmak', tek parmağını havaya kaldırmak tek Tanrı'yı, IŞİD usülü zafer ve ölüme olan bağlılığı simgeliyor.

Ancak bundan şikayetçi olanlar da var. "Cihadın suyunu çıkardık. Acayip cool bir kulübün üyesi gibi işaret parmağımızı havaya kaldırıyoruz" diyor Umm Gulsum. O 'gerçek İslamla küffar arasında' küresel bir savaş olduğuna, Müslümanların saflarını tutmaları gerektiğine inanıyor.

Örtülü ve silahlı kadınların fotoğraflarını paylaşıyor, Müslümanların ezildiğine dair haberleri yayınlıyor ve "Bizim de kendimizi savunmaya hakkımız yok mu?" diye soruyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler