İşçiler petrol arama kulesini işgal etti!

Batman'da, 11 Temmuz'da iş akitlerinin feshedileceği duyumunu alan TPIC işçileri, Türkiye Petrolleri Park sahasındaki petrol arama kulesini işgal etti. Sabaha kadar eylemlerini sürdüren işçiler, yapılan görüşmelerden sonra kuleden inerek, eylemlerini petrol sahasında sürdürüyor.

İşçiler petrol arama kulesini işgal etti!
- A +

 

BOTAŞ'a bağlı yurt içi ve dışında petrol arayan, kısa adı TPIC olan Turkish Petroleum International Company, geçen Aralık ayında bazı petrol arama kuyularında bekleme sürecine geçip, çalışan personelin de ücretlerinin 6 ay boyuncu asgari ücret üzerinden ödeneğini açıkladı. TPIC bu sürenin sonunda Batman, Diyarbakır ve Adıyaman'daki bazı petrol sahalarına çalışan ve geçici işçi statüsünde bulunan 350 işçinin iş akitlerini fesh edeceğini açıkladı. 11 Temmuz'dan itibaren iş akitlerinin feshedileceğini öğrenen işçilerden yaklaşık 50 kişi dün gece Türkiye Petrolleri park sahasındaki F-200/14 kulesini işgal etti. İşçilerin kuledeki eylemleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürerken, sık sık, 'Batman, petrol emekçisine sahip çık', 'Direne direne kazanacağız' sloganları attı. Eylem nedeniyle sahaya Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğü'ne araçlar alınmadı.

İşçilerin eylemi üzerine bölgeye aralarında TOMA'ların da bulunduğu zırhlı araçlarla çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Polisin müdahale hazırlığına başlaması üzerine Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir'i telefonla arayarak, müdahalenin yapılmamasını istedi. Görüşme ardından TOMA araçları alandan ayrıldı. İşçiler de kuleden inerek, petrol sahasındaki eylemlerini aşırı sıcaklar nedeniyle sığındıkları gölgelik yerlerde sürdürüyor.

Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, Batman'daki TPIC işçilerinin onurlu bir mücadele yürüttüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Batman TPIC işçisi, Türkiye işçi snıfının da onuruna sahip çıktı. Metal işçisini de selamlıyor, dayanışma içinde mücadelesini yürütüyor. Batman halkından da petrol emekçisine sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz de bu eylemi yürekten selamlıyoruz. Bu eylemin nedeni; işçilerin bugün-yarın iş akitlerinin fesh edileceğine yönelik söylentilerdir. Bu söylentiler Türk Petrolleri yönetimi ve siyasetçiler tarafından da yalanlanmadı. Bu süreçte Türk Petrol yönetimi ve siyasetçilerle görüştük. Tabi bize resmi bir belgeyle iş akitlerinin feshedileceği açıklanmadı ama aldığımız duyumlar işçilerin iş akitlerinin 11 Temmuz tarihi itibariyle son bulacağı yönünde. Umarım bu söylentiler asılsızdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler