İşçi eylemleri sonrası sendika ayarı

Otomotiv sektöründe yaşanan kriz nedeniyle gündeme gelen işçi sendikalarına dikkat çekici yeni bir kural geldi.

İşçi eylemleri sonrası sendika ayarı
- A +

 


Bundan sonra işçi sendikaları üye değişikliklerini bir ay içinde işverene bildirmekle yükümlü olacak. Böylece çalışandan fazladan sendika aidatı kesilemeyecek. Otomotivde eylem yapan işçiler sendikadan istifanın zorluğundan ve önlerine çıkan engellerden yakınmışlardı. Söz konusu düzenleme, “Sendika üyeliğinin kazanılması ve sona ermesi ile üyelik aidatının tahsili hakkında yönetmeliğine” eklenen tek cümle ile yapıldı. Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe giren tek cümlelik değişikliğin gerekçesini ise, yetkililerden açıklama geldi.

“Son zamanda gelen şikayetler üzerine bazı sendikaların toplu sözleşme dönemleri sonrasında bir üyelik listesini işverene verdiğini ancak sonrasında bunu güncellemediğini fark ettik. Böylece sendikasından istifa eden işçi aidat kesilmesi nedeniyle mağdur oluyor. Bunu önlemek için de birine böyle bir yükümlülük getirilmesi gerekiyordu. Önce çalışanlara bu yükümlülüğü vermek gibi bir formül üzerinde durduk, ancak daha sonra sendikaya bu yükümlülüğünün verilmesinin daha mantıklı olacağı noktasına gelindi. Otomotiv sektöründe yaşanan eylemlerden sonraya denk gelmesi bir tesadüf. Biz 3-4 ay önce bu düzenlemeleri şekillendirmiştik. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlar da dikkate alınarak dün yayınlandı.”

Otomotiv sektöründe yakın zamana kadar süren ve birçok fabrikayı etkileyen eylemlerde, işçiler toplu sözleşmelerin revize edilmesini isterken; sektörde örgütlü olan Türk Metal Sendikası’ndan da kopuşlar oldu. Bazı işçiler ise eylemlerde sendika aidatlarının yüksekliğine dikkat çekti. Eylemler sonrası ”İşçiler seyyanen 1000 TL zam alacak Bir ay içerisinde iyileştirme” konusunda uzlaşıldı.

HÜRRİYET

İlgili Haberler