İran'dan tarihi adım

İranlı diplomat: Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı!

İran'dan tarihi adım
- A +

 

İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın yürüttüğü nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığı iddia etti. İranlı diplomat Batı ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandığını açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen İranlı diplomat, "Harcanan yoğun emek sonuç verdi ve bir anlaşma sağladık" dedi. Diğer bir İranlı yetkili de anlaşmayı doğruladı.

Müzakerelere katılan dışişleri bakanlarının bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da Birleşmiş Billetler binasında biraraya gelecek. Görüşme sonrasında basın toplantısının yapılması bekleniyor.

AB SÖZCÜSÜNDEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği sözcüsü de, İran Dışişleri Bakanı Zarif ile Batılı 6 ülke dışişleri bakanlarının yerel saat 09.30'da bir araya geleceğini, görümenin ardından basın toplantısı düzenleneceğini söyledi.

Diplomatik kaynaklar da, 100 sayfalık anlaşma metninin neredeyse tamamının üzerinde uzlaşıya varıldığını sadece silah ambargosuyla ilgili görüş ayrılığının giderilmeye çalışıldığını belirtiyor.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif son açıklamasında bugün bir anlaşmanın mümkün olduğunu söylemişti.

Anlaşma genel olarak İran'ın nükleer programının kısıtlanmasını kabul etmesi karşılığında, yaptırımların gevşetilmesini kapsadığı kaydediliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler