İran'da şok tehdit!

İran ve ABD erkek voleybol takımlarının bugün ve Pazar günü Tahran'da yapacakları Voleybol Dünya Ligi maçları öncesi, karşılaşmalardan çok kadın izleyicilerin maça alıp alınmayacağı tartışmaları öne çıktı. Sertlik yanlısı kesimler kadınların bugünkü maça girmesi halinde "kan döküleceği" tehdidinde bulundu.

İran'da şok tehdit!
- A +

 

Uluslararası Voleybol Federasyonu geçtiğimiz günlerde İran'dan maça kadın izleyicilerin de girebileceğine dair teminat aldıklarını söylemişti.

10 gün kadar önce de Kadın İşlerinden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Şahindokht Molaverdi çoğunluğu oyuncu yakınlarından oluşacak 500 kadının salona alınacağını söylemişti.

Kadınların salona girebileceği açıklaması geçen haftaki Cuma namazında protesto edildi.

Molaverdi ayrıca zamanla kadınların voleybol, basketbol ve hentbol maçlarını izlemelerine izin verileceğini ama futbol, yüzme ve güreş müsabakalarında yasağın süreceğini belirtmişti. Ama sonra sertlik yanlısı kesimler kadınların bugünkü maça girmesi halinde "kan döküleceği" tehdidinde bulundu.

Ümmet Hizbullah diye bilinen gönüllü milis grubu internette yayılan ve Tahran sokaklarında dağıtılan bildiride kadınların maçlara gitmesini "fahişeliğe" benzetti, ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney'in fetvalarına aykırı olduğunu savundu.

Birçok üst düzey din adamı ve yetkili de Molaverdi'nin açıklamalarını kınadı.

NEDEN?

Ayetullah Muhammed Ali Alavi Gorgani "İslam Devrimi'ni kadınların spormüsabakalarını izleme hakkı için yapmadık" dedi.

İçişleri Bakanı Adbdülrıza Rahmani Fazli de kadınların maçlara girişini yasaklayan kurallarda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

BBC Farsça'ya bilgi veren kadın taraftarlar da bugün ve Pazar günkü maçlara bilet alamadıklarını söyledi.

Gözlemciler yine de seçilmiş birkaç kadının sessizce bugünkü maça alınabileceğini, diğer kadınların da salonun önünde eylem yapabileceğini söylüyor. Kadınların spor karşılaşmalarına seyirci olarak girmelerini yasaklayan kurallar 1979 devriminden bu yana yürürlükte.

Gerekçeyse kadınları erkek taraftarların zararlı davranışlarından korumak.

Geçen yıl İngiliz vatandaşlığı da olan Gonca Gavami, İran ile İtalya arasındaki erkek voleybol maçına alınmadığı için bugünkü maçın oynanacağı Azadi Spor Kompleksi'nin önünde gösteri yapmıştı.

Tutuklanan Gavami beş ay hapis yattı.

Uluslararası Voleybol Federasyonu da İran'ın kadın izleyicilere yasağı sürdürdüğü müddetçe uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapamayacağını duyurmuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler