"Irak'ta üç yeni Peşmerge alayı kurulacak"

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver, "ABD askerlerinin eğiteceği ve her biri, 2 bin 200 personelden oluşacak 3 yeni Peşmerge alayının kurulmasına karar verdik" dedi.

"Irak'ta üç yeni Peşmerge alayı kurulacak"
- A +

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, ABD'li askeri uzmanların eğiteceği ve her biri, 2 bin 200 askerden oluşacak 3 yeni Peşmerge alayının kurulacağını söyledi. 

Yaver, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, "ABD askerlerinin eğitim vereceği, her biri, 2 bin 200 personelden oluşacak 3 yeni Peşmerge alayının kurulmasına karar verdik. Bu yönde çalışmalarımız başladı ve en kısa zamanda personel alımına başlayacağız. Peşmergeler 18-30 yaş arasında olacak. Bu Peşmergeler, en az 8 yıl hizmet verecek ve hiçbir siyasi partiye üye olmayacak" dedi. 

"Yeni Peşmerge birliklerin silah ve teçhizatlarının da ABD tarafından karşılanacağını" anlatan Yaver, "Irak'ın bir parçası olarak ABD'den gelen askeri yardımların bir kısmı payımıza düşüyor. Bundan sonra gelecek olan tüm askeri yardımlar bu 3 yeni alaya verilecek. ABD'li askerler, Peşmergelere temel askeri eğitimlerin yanı sıra diğer özel dersleri de verecek. Elbette bu Peşmergeler, bakanlığımıza bağlı olacaklar" ifadelerini kullandı. 

Cabbar Yaver, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, DAEŞ'e karşı Peşmerge güçlerine hava saldırısı desteği vermeye devam ettiğini bildirdi. Koalisyon ülkelerinin silah ve mühimmat yardımlarını da sürdürdüğünü aktaran Yaver, DAEŞ'e karşı oluşturulan koalisyonun İsveç, Macaristan ve Norveç'in katılımıyla genişlediğini kaydetti. 

Yaver, "DAEŞ çatışmalarında bir 218 Peşmergenin hayatını kaybettiğini, 6 bin 724'ünün ise yaralandığını" kaydetti. Kaybolan ve DAEŞ'in elinde olduğu tahmin edilen Peşmerge sayısının ise 54 olduğunu söyledi. 

Yaver, Diyala ilinin Celavle ve Sadiye kasabalarında Peşmerge güçleriyle Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi (Halk Toplulukları) arasında çıkan çatışmaya ilişkin ise, bu konuda bir yanlış anlamanın söz konusu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Ortada ciddi bir sorun yok. Peşmerge sadece havaya uyarı ateşi açtı ve sorun çok büyümeden olay kapatıldı. Peşmerge güçleri, DAEŞ'in hareketli olduğu bölgelerde kendini koruma amaçlı olarak 3 metre genişliğinde ve yüksekliğinde hendek kazmaya başladı. Sorun masa başında diyalog yoluyla çözülmüştür."

Enbar iline bağlı Ramadi kentinin düşmesinin ardından Musul'u kurtarılmasına yönelik dengelerin değiştiğine işaret eden Yaver, "Şu anda Irak ordusunun önceliğinde Ramadi'nin kurtarılması var. Musul'un üzerinde daha sonra yoğunlaşacaklar. Bu konu hakkında birkaç defa toplantı yaptık ancak Bağdat'ta yakın olan Ramadi'nin düşmesiyle şu anda kimse Musul'dan bahsetmiyor" diye konuştu. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler