Irak ordusuna ağır eleştiri

Ramadi kentinin IŞİD'in eline geçmesiyle ilgili konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Irak ordusunun savaşma iradesi yok" dedi.

Irak ordusuna ağır eleştiri
- A +

 

Amerikan CNN televizyonuna konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, "Görünüşe bakılırsa olan şu: Iraklı güçler savaşma yönünde hiçbir isteklilik göstermedi" ifadesini kullandı.

Iraklı güçlerin IŞİD militanlarından sayıca az olmadığını hatta tam tersine sayılarının çok daha fazla olduğunu belirten Carter, "Ancak yine de savaşmadılar, bölgeden çekildiler ve bu durum bana ve bence birçoğumuza şu mesajı veriyor: Iraklıların IŞİD'le savaşma ve kendilerini savunma isteği konusunda sorun yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanı Carter sözlerini şöyle sürdürdü: "Iraklı güçlere eğitim, ekipman sağlayabiliriz ancak haliyle savaşma isteğini biz veremeyiz. Ancak onlara eğitim, ekipman ve destek sağlar ve biraz zaman tanırsak, öyle umuyorum ki kendilerinde savaşma isteği geliştirirler, çünkü ancak onların savaşması halinde IŞİD yenilgiye
uğratılabilir."

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD ve koalisyon güçlerinin devam eden hava operasyonlarının ise etkili olduğunu iddia etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler