Interpol operasyonunda 7 Türk sitesi kapatıldı

115 ülkede eşzamanlı düzenlenen operasyon kapsamında Türkiye'de sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 7 web sitesi kapatıldı.

Interpol operasyonunda 7 Türk sitesi kapatıldı
- A +

 

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) gözetiminde 115 ülkede eşzamanlı düzenlenen "PANGEA VIII" adlı operasyonkapsamında Türkiye'de sahte ve kaçak ilaç satışı yapan 7 internet sitesi kapatıldı, tespit edilen 409 site de Interpol'e bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, "Pangea VIII" adı verilen ve üye ülkelerde eşzamanlı başlatılan operasyonların 9-16 Haziran tarihleri arasında yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, operasyonlar kapsamında 156 kişinin gözaltına alınarak, 81 milyon dolar değerinde 20 milyon kaçak ilaç ele geçirildiği, internet üzerinden ilaç satışı yaptığı tespit edilen 2 bin 414 sitenin kapatıldığı ve ilaç tanıtımı yapan 550 internet sitesine erişimin engellendiği aktarıldı.

Operasyonun Türkiye ayağında ise Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca alınan kararlar doğrultusunda Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından internet üzerinden çoğunluğu afrodizyak etki iddiasında bulunan sahte veya kaçak ilaç satışı yapan 7 sitenin kapatıldığı, tespit edilen 409 internet sitesinin ise Interpol'e bildirildiği ifade edildi.

İnternet üzerinden ilaç satışı yapılmasının mevzuatlarla yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada, bu yasağa aykırı davranan web sitelerinin kapatılmasına ilişkin denetimlerin devam edeceği, sağlık için ilaçların ancak hekimlerce reçete edilerek, eczanelerden karşılanması gerektiği kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler