USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

İnternet erişim yasaklarının artık bir doktoru var!

Bursa Barosu avukatlarından Şaban Cankat Taşkın, “İnternet Erişim Yasakları ve Hukuka Aykırılıklar” başlıklı teziyle Türkiye’de bu alanda “doktor” unvanı alan ilk kişi oldu.

İnternet erişim yasaklarının artık bir doktoru var!
06-01-2016 22:15
Google News

Doktora tezini Kocaeli Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümü’nde tamamlayan Avukat Şaban Cankat Taşkın, Türkiye’de sıklıkla gündeme gelen internete erişim yasakları konusunda yaptığı doktora tezinin, jüri tarafından kabul edildiğini ve bu alanda Türkiye’de yazılmış ilk doktora tezi olduğunu söyledi.

Dr. Cankat Taşkın, doktora tezi ve Türkiye’deki internet erişim yasaklarına ilişkin görüşlerini bursa.com’a anlattı. Taşkın, internet hukuku dendiğinde ilk akla gelenin 5651 sayılı kanun olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Temel kanun budur ama o kadar çok alanda ve o kadar çok mevzuatta, haksız rekabetten tutun da, Diyanet İşleri Başkanlığı hakkındaki kanuna kadar internet erişim yasağı doğuracak düzenleme var. Bunların hepsinin farklı merciler tarafından uygulanması, farklı şekillerde itiraza tabi olması, tam bir karmaşaya yol açıyor. Asıl sorun 5651 sayılı kanun. Bunda pek çok ihlal söz konusu… Anayasa Mahkemesi ve AİHM’nin bu kanuna dayanarak Youtube’a getirilen erişim yasağının temel hak ve özgürlüklere, orantılılık ve şahsilik ilkesine aykırı olduğu yönünde kararları var.

Anaysa Mahkemesi’nin Youtube ve Twitter yasakları nedeniyle 5651 sayılı kanunun tümüyle değişmesi yolunda kararı var. Son olarak Anayasa Mahkemesi kanunun bazı hükümlerini kısmen, bazılarını tümden iptal etti. Bir yıl sonra yürürlüğe girecek. Daha Resmi Gazete’de yayınlanmadı.

Görünen o ki, 5651 sayılı kanun ve internet erişim yasakları Türkiye’nin başını ağrıtmaya devam edecek.”

Cankat Taşkın’a, “Çözüm ne?” diye sorduğumuzda da şu yanıtı veriyor:

“Çözüm şu. Erişim yasakları Türkiye’ye özgü değil. Değişik ülkelerde farklı şekillerde var. Fransa’da, Almanya’da, İngiltere’de, Amerika’da var. Farklı sebeplere dayanıyor. Kiminde terör, kiminde müstehcenlik ve çocuk ****su suçları gerekçe gösteriliyor.

Temel sorun şu; En başta söylediğim gibi o kadar çok geniş mevzuat nedeniyle tam bir karmaşanın hakim olması. Bu kadar geniş internet erişim yasağı tedbiri uygulanması doğru değil, sınırlandırılması gerekir. Derli toplu tek bir kanun şeklinde düzenlenmeli. Karşılaştırmalı hukuktaki ve gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeler esas alınarak özellikle bireylere itiraz hakkının tanınması da getirilmeli. İnternet sitesi kapatılıyor. Kapatıldığından sonradan haberdar oluyor kişi. İtiraz hakkının tanınması çözüm olabilir. İçerik bazlı engelleme gibi güzel düzenlemeler de yapıldı. Bunları da dile getirmek doğru olur.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
Bursa Gazete Manşetleri