Reklamı AçReklamı Kapat

İnegöl'de hava kirliliği mercek altında

Mobilyacılar sanayi bölgesindeki atıkların toplanması konusunda İnegöl Mobilyacılar Odası ile Er-Ka Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm firması arasında protokol imzalanırken, mobilyacılar da bilgilendirildi.

İnegöl'de hava kirliliği mercek altında
- A +

 

Sani Konukoğlu Konferans Salonu'daki toplantıda konuşan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bilindiği gibi Bursa bölgesinde en pis hava İnegöl'de. Valilik kanalıyla bazı acil tedbirler alındı. Bu konu ile ilgili 4-5 toplantı yapıldı. O toplantıların hepsine ben de bizzat katıldım. Mobilyacılarımızın 2014 kışını büyük sıkıntılarla atlattı aslında. Büyük cezalar bizi bekliyordu. Fakat bu geçiş için biraz görmemezlikten geldiler. Ama önümüzdeki 2015-2016 kışı maalesef öyle olmayacak. Eskisi gibi her gelen çöplerini bir kıyıya atıp, yakamayacak. Bizim burada gelip bilgi edinmemiz, soru sormamız gerekirdi. Çevre mühendisleri burada. Er-ka yetkilileri burada. Neden Starwood'ta yakılacak, neden evlerde yakılmayacak, bu soruları sormalarını gelmeyen arkadaşlardan isterdim. Bazı kamyonetçiler, bazı traktörler bu bizim endüstriyel atıklarımızı toplayıp, Starwood'a götürüp, sattılar. Artık onlar da satamayacak. Bu yetkili, lisanslı firmalar toplayacak ve Starwood onları imha edecek. O da lisans belgesini aldığı için imha edecek. İnegöl'de başka toplayacak firma yok, başka yakacak firma da yok. Bir firmanın kendi atığını Starwood'a götürecek yetkisi bile yok. Bu arkadaşlar Starwood'ta yakıp imha edecekler” dedi.


ÇOK AĞIR CEZALAR VAR
Kimyasal atıkların yakılması durumunda ağır cezalar tatbik edileceğinin altını çizen Ayhan, “İnşallah bu benim korktuğum gibi olmaz, ama Çevre İl Müdürlüğünden gelen cezaların yüksekliğini biliyorum; 180 bin, 200 bin lira. Büyükşehir Belediyesi'nden gelirlerse 40-50-60 bin gibi cezalardan bahsediyorlar. Bu sene kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını söylüyorlar. İnşallah öyle olmaz, biz tedbirimizi alalım" şeklinde konuştu.
Er-Ka Atık Yönetimi Çevre Mühendisi Kevser Kapdan, "Bu tehlikeli atıkların kontrollü yönetmeliğine göre sunta, MDF ve talaş atıkları tehlikeli atık olarak değerlendirilmektedir. Biliyorsunuz ki, bu atığın içerisinde formaldehit var. Ürün olarak kullandığınızda herhangi bir mahzur yok, ama bu atık yakıldığı zaman tehlike arz ediyor. İnegöl'ün belirli noktalarında ve pilot bölge olarak seçilmiş bir kaç firmada ölçümler yapıldı. Ölçüm sonuçlarında bakıldığında, yüzde 70 olarak havaya salınan formaldehit tespit edildi. O yüzden gözler mobilya sektörüne dikildi.Mobilya sektöründen kaynaklanan bu sunta, MDF ve talaş atıkları formaldehit barındırıyor" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler