sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


İmplantın ömrü bakıma bağlı

İmplant uygulama sürecinin tamamlanmasının ardından ağız hijyenine daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten İmplantoloji Uzmanı Prof. Serhat Yalçın, “İmplantın uzun ömürlü olmasında bakım çok önemli” dedi.

İmplantın ömrü bakıma bağlı
- A +

 

Dental implantlar yaygınlaştıkça sık yapılan hatalarla daha çok karşılaştıklarını dile getiren Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, bunların başında implantuygulama süreci tamamlandıktan sonra ağız bakımına özen gösterilmemesinin geldiğini söyledi.

”Ömür boyu doğal dişlerin yerini alması için uzun uğraşlarla uygulanan implantın başarısı için bakım çok önemlidir” diyen Yalçın, şöyle devam etti: “Kendi dişlerimizden daha fazla implantlara dikkat etmeliyiz. Tutucu implant parçalarının üzerindeki diş plağının uzaklaştırılması çok önemlidir. Çünkü plak uzaklaştırılmadığı takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.”

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA ÖNEMLİ

Yalçın, implantın sağlıklı bir şekilde yaşam boyu ağızda kalabilmesi için öncelikli yapılması gerekenin doğru diş fırçalama olduğuna dikkat çekti.


Yanlış fırçalamanın, diş eti çekilmesine neden olabileceğine vurgu yapan Yalçın’ın doğru diş fırçalama tekniği hakkındaki sözleri şöyle:

“Fırça 45 derece açıyla tutulmalı, alt ve üst çene ayrı ayrı fırçalanmalı, diş etinden dişe doğru fırçalanmalıdır. Özellikle arka bölgelerde yapılan implantlarda implantın çapı yapılan kaplamanın çapına göre daha küçük olacağı için kaplama ile diş eti arasında bazen boşluk olabilir. Bu kısımların arayüz fırçalarıyla düzenli temizlenmesi gereklidir. Ayrıca ağız duşu dediğimiz metodlar da kullanılabilir. Yanı sıra implant üstünde hareketli protez kullanan hastalarımız hijyene daha özen göstermeli ve doktorlarından daha detaylı bilgi almalıdır.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler