İmece usulü iftar

Eskişehir’in Beylikova ilçesinin Süleymaniye mahallesi halkı, kendi imkanlarıyla günde yaklaşık 300 kişiye iftar yemeği vererek yıllardan beridir devam eden bir geleneği gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor.

İmece usulü iftar
- A +

 

Beylikova ilçesine bağlı Süleymaniye mahallesi sakinleri, Ramazan ayının il gününde başladıkları iftar programının tüm masraflarını kendileri karşılayarak köy meydanında kalabalık bir iftar yemeği veriyor. 40 hane ve 135 kişiden oluşan mahallede, çevre mahalle halkının da katılımıyla günde yaklaşık 300 kişiye yemek veriliyor. Yemeklerin hazırlanmasından dağıtılmasına kadar her şey mahalleli tarafından imece usulü ile ortaklaşa yapılıyor. Mahallede kadınlar evlerinde bazlamaları ve yemeklerin hazırlığını yaparken, erkekler ise masa düzenlemesi ve diğer işlerle ilgileniyorlar. Mahalle halkı, Ramazan ayının başından bu tarafa iftar programıyla mahallede çok güzel bir ortam oluştuğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda da sürdürmeyi düşündüklerini söyledi.

“HERKES KENDİ İÇİNDEN NE GELİRSE ONU YAPIYOR”
İlk başladığı günden bu yana katlanan bir yoğunluk olduğunu dile getiren Süleymaniye mahalle muhtarı Lütfü Bayraker, 80 kişiyle başladıkları iftar yemeğinin şu anda 350 kişiye verildiğini aktardı. Mahallede yaşamayan gençlerin de iftar programı sayesinde akrabalarının yanına geldiğini belirten Bayraker mahallede çok güzel bir sevgi yumağı oluştuğunu söyledi. Bayraker, “İftar yemeği ile sevgimiz günden güne bir kartopu gibi katlamakta. Bu durum bütün köylülerimizi, çevre köylülerimizi ve hatta ilçemizi bir sempati durumuna getirdi. Birbiri ile küs hiç kimse kalmadı. Akşamı iple çekiyoruz. Herkes kendine bir iş kolu oluşturdu. Herkes kendi içinden ne gelirse hiç söylemeden yapıyor. Kimi sandalyeleri düzeltiyor, kimi sürahi dolduruyor, kimi yemek yapmaya devam ediyor. Çok güzel bir kaynaşma kardeşlik oldu. Zaten biz konum itibariyle bir tarafımızda Yunus Emre diğer tarafımızda Nasreddin Hoca kutsal topraklarının arasındayız. Mahallemiz çok güzel bir köyümüz” dedi.

“SAYIMIZ HER GÜN KATLANIRKEN COŞKUMUZ DA GÜNDEN GÜNE BÜYÜYOR”
İftarlarını imece usulüyle herkesin bir işin ucundan tutarak gerçekleştirdiklerini vurgulayan muhtar Bayraker şöyle devam etti:
“Zaten bizim köyümüzün şöyle bir özelliği vardır. Her evde mutlaka bir aşçı vardır. Hepsi emekli oldu köyümüzde kalıyor. Kadınlar sırayla her gün birisi yaprak dolma sarıyorsa diğeri bazlama pişiriyor. Bir başkası yufka yapıyor, diğeri suları dolduruyor. Herkes imece usulü bir çalışma yapıyor günlük. Bu şekilde organize oluyoruz. Erkekler de her gün burada bir tane hayvan kesiliyor, masanın dizimini hazırlıyor. Gençlerimiz de çok duyarlı bu konuda herkes iftara 2-3 saat kala burada bir yoğunluk oluyor. Hiçbir sıkıntı olmadan her gün sayı katlamasına rağmen bir sıkıntı çekmeden günden güne coşku büyüyerek gidiyor.”

“BU GELENEĞİMİZİ SONRAKİ NESİLLERE AKTARMAK İSTİYORUZ”
Yurt içinden ve yurt dışından çok güzel söylemler aldıklarını anlatan Lütfü Bayraker iftar programını bundan sonra her yıl yapmayı düşündüklerini ve kendilerinden sonraki nesillere aktarmak için çabaladıklarını söyledi. Köylülerini ve komşu köylüleri toplayarak bir araya geldiklerini belirten köy aşçısı Halil Yücel ise, mahalle halkının yardımlarıyla bu işi götürmeye çalıştıklarını aktardı.
Ayrıca, mahalleli erkekler iftardan sonra köy meydanında oturup muhabbet ederken kadınlar ise bir sonraki iftar için hazırlık yapıyorlar. 

Yorum Ekle