İlk raund Baykal’ın

Baykal’ın Cumhurbaşkanı’yla görüşmesinin ardından başlayan Baykal-Kılıçdaroğlu geriliminde geri adım atan Kılıçdaroğlu oldu. Baykal’ın TBMM Başkanlığına adaylık talebine Kılıçdaroğlu yeşil ışık yaktı.

İlk raund Baykal’ın
- A +

 

CHP’de Deniz Baykal ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesiyle başlayan kriz, Baykal’ın Meclis Başkan adaylığıyla farklı bir boyut kazandı. CHP’de şimdi Meclis Başkanlığı plakası olan 001 için tartışma yaşanıyor. Baykal’ın, Erdoğan ile görüşmesinin ardından parti içinden gelen eleştiriler yüzünden adaylığının tehlikeye girdiği çıkışının yanı sıra Kılıçdaroğlu’nu görüşme öncesi aradığına ilişkin kayıtlarla ısrarının arkasından Kılıçdaroğlu geri adım atarak Baykal’ı görüşmeye davet etti. Görüşmede Baykal’ın resmen adaylık talebini ilettiği, Kılıçdaroğlu’nun ise bugün toplanması beklenen MYK’da değerlendirecekleri yanıtını verdiği öğrenildi. Kulislerde Baykal’ın adaylık ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi öncesi Kılıçdaroğlu’nu aradığını ancak gece ulaşamadığını açıklayan Baykal’a Kılıçdaroğlu’nun nasıl ulaşamadığını anlamadığı yanıtı ikilinin arasını açtı. Baykal yeni bir açıklama yaparak “Aradığım saat belli, bunların kayıtları baz istasyonlarında da var” dedi. Baykal önceki akşam milletvekilleriyle yapılan toplantıda ise söz alarak hem Kılıçdaroğlu’na hem de parti yöneticilerine sert eleştirilerde bulundu. Kendisi hakkında yapılan olumsuz değerlendirmelerin Meclis Başkan adaylığını engellemeye yönelik olduğunu savunan Baykal, parti içinden yıpratılmaya çalışıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu dün de Baykal’ı Meclis’teki makamına davet ederek 1 saat 20 dakika görüştü.  Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesi ‘Baykal’ın Kılıçdaroğlu’na geri adım attırdığı’ yorumlarına neden oldu. Görüşmede Baykal’ın Meclis Başkanlığı’na aday olma isteğini aktardığı, Kılıçdaroğlu’nun da net bir yanıt vermeyerek, bugünkü MYK’da değerlendireceklerini söylediği ifade edildi. CHP’li milletvekillerinin büyük bölümü ise Baykal’ın adaylığına karşı çıkıyor.

ARAMA KAYDINI AÇIKLAYACAK MI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi partide krize neden olan Deniz Baykal’ın bugün bir basın toplantısı düzenleyerek iddialara yanıt vereceği, arama kaydını açıklayacağı öne sürüldü. Ancak kurmayları Baykal’ın böyle bir toplantı yapacağını doğrulamadı. Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeden önce Kemal Kılıçdaroğlu’nu haberdar etmek için gece üç kez aradığını ertesi sabah da yeniden aradığını ancak ulaşamadığını, özel kalem aracılığıyla konuşabildiğini söyleyince Kılıçdaroğlu, “Neden ulaşamadığını ben de anlamadım, tam tersine o gece 24.00’ten sonra da ayaktaydım ve uyumuyordum” yanıtını vermişti. Baykal ise “Aradığım saat belli, bunların kayıtları baz istasyonlarında da var” demişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler