"İlk işimiz Ayasofya’yı ibadete açmak"

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul’da düzenleyecekleri ‘Büyük İstanbul Mitingi’ öncesinde Fatih Camii’nde bulunan Fatih Mehmet Sultan Han’ın türbesini ziyaret etti.

"İlk işimiz Ayasofya’yı ibadete açmak"
- A +

 

Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han’ın kabrini ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Destici, “Ayasofya da en kısa zamanda Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin vakıfnamesine uygun ve tekrar cami olarak ibadete açılır. Biz bunu istiyoruz ve bekliyoruz. Bu konuda kim adım atarsa biz onun yanındayız” dedi.

 Ziyarette Destici, Kur’an-ı Kerim okudu ve ardından fethin önderleri ruhuna dua etti. Ziyaretin ardından açıklama yapan Kamalak, “Bundan 562 yıl önce İstanbul fethedildi. Bildiğiniz gibi İstanbul’un surları zaman zaman 20 metre genişliğinde olan surlardı. Bunun için ecdat buraya yükleniyordu Peygamber Efendimizin muştusuna nail olabilmek için. Bu maksatla Yıldırım Han Anadolu Hisarı’nı yaptırdı Boğaz’ı kesmek maksadıyla. Yetmedi, sonra Osmanlı dağıldı, çöktü yıkıldı denildikten tam 50 yıl sonra bu sefer Rumeli Hisarı’nı yaptırdı, yine olmadı. İstanbul mutlaka alınacaktı. Bu sefer karadan gemiler yürüttüler ve 562 yıl önce İstanbul fethedildi” diye konuştu.

Destici ise, “Fethin 562. yıl dönümünü kutladığımız, idrak ettiğimiz bu günlerde tekrar Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerine ve tüm komutanlarına, askerlerine milletimiz adına, İslam coğrafyası adına şükranlarımızı arz ediyorum. İstanbul’u bize hediye ettiler, onunla kalmadılar karanlık bir çağı kapatıp, yeni bir çağı açtılar ve bugün bizler onların torunları olarak bugün kabri başındayız. Bu emaneti dünya var oldukça kıyamete kadar koruyacağız” dedi.

"AYASOFYA İÇİN KİM ADIM ATARSA BİZ ONUN YANINDAYIZ"

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için verilecek mücadelede kim olursa olsun destek vereceklerini ifade eden Destici, “Aynı şekilde bize emanet ettiği Ayasofya da en kısa zamanda Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin vakıfnamesine uygun ve tekrar cami olarak ibadete açılır. Biz bunu istiyoruz ve bekliyoruz. Bu konuda kim adım atarsa biz onun yanındayız. Ve bunu bilinsin ki Milli İttifakımız güçlü bir grupla Meclis’e girdiğimizde ilk yapacağımız şey inşallah Ayasofya’da zincirleri kırmak ve inşallah tekrar Ayasofya ile Müslümanları buluşturmaktır” diye konuştu.

Bank Asya’ya el konulmasına ilişkin görüşleri sorulan Destici, “Dün onunla ilgili açıklamayı yaptık. Biz bu konuda daha önce de söyledik. Yani TMSF belli bir kısmına el koyduğunda da söyledik. Yani bunun hukuki değil, bir siyasi karar olduğunu söyledik. Türkiye’de şuanda Anayasa askıya alınmış, yasalar işlemez hale gelmiştir. Bu nedenle bunu çok yadırgamıyoruz. Ama inşallah 7 Haziran bir milat olur ve tüm hukuksuzluklar ve haksızlıklar düzeltilir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler